Znáte skutečně účinné látky pro vaše klouby?

Znáte skutečně účinné látky pro vaše klouby?

V dnešní době je trh nasycen nabídkami výživových doplňků, pomocí kterých víme řešit a ovlivňovat různé zdravotní problémy. Podobně je to i s doplňky na ochranu a regeneraci pohybového aparátu . Je vůbec potřeba tyto doplňky užívat?
Pomohou nám ovlivnit zdravotní stav? A co by měl takový výživový doplněk obsahovat?
Na tyto otázky si odpovíme v následujících řádcích.

Jsou skutečně účinné?

Nejčastější otázka z ostatních - jsou vůbec potřebné výživové doplňky na ochranu a regeneraci pohybového aparátu?
Začneme tedy z anatomického hlediska. Kloub je pohyblivé spojení dvou nebo více kostí, které jsou neustále namáhané stereotypním pohybem, sportem, prací či jednostranným zatížením.


„Regenerační schopnosti se zhoršují věkem, příliš velkým zatížením a hlavně podcenění nebo žádnou regenerací.“Koncové části kostí tvoří chrupavka, která je vyživována pomocí kloubní tekutiny. Je důležité, aby měl kloub dostatek této tekutiny a aby obsahovala látky potřebné k regeneraci chrupavky. Za těchto okolností se chrupavka dokáže zvýšené zátěži přizpůsobit a regenerovat se. Plus musí být splněny i další faktory jako zdravý a bezpečný pohyb, a zejména nepřetěžování se.

Hypermobilita neboli špatné pohybové stereotypy a žádná regenerace způsobí narušení výživy chrupavky, což může vést až k tvorbě artrózy. Pokud je chrupavka poškozena artrózou, nedokáže se dostatečně zregenerovat.

Jaké je řešení?

Tento stav víme pozitivně ovlivnit pomocí doplňků výživy na ochranu a regeneraci pohybového aparátu. Velký a důležitý faktor je prevence hlavně u aktivních ale i rekreačních sportovců a lidí bez výrazných pohybových aktivit.


„Většina lidí odpoví na otázku, kdy se setkali s doplňky výživy, bohužel jednohlasně - až když začali pociťovat bolest, omezení pohybu nebo po úrazu.“


V takových případech bývá často již pozdě protože byla podceněna prevence a regenerace.

Kloubní výživa pomáhá regenerovat vaziva, šlachy, zlepšuje celkovou pohybovou schopnost. Aby byl zajištěn nejlepší účinek, je třeba aby obsahovala vyvážený poměr účinných látek, čili chondroprotektiv.

Mezi základní a nejdůležitější látky patří hydrolyzát želatiny, důležitý pro syntézu vlastního kolagenu, avšak jednou s podmínek dokonalého vstřebání a využití je obsah vitamínu C. Další účinná látka je glukosamin sulfát, zvyšující odolnost chrupavky. Stimuluje také tvorbu nové chrupavky a posiluje strukturu původní. Pro zlepšení mechanické-elasticity a pružnosti chrupavky slouží chondroitin sulfát - žraločí chrupavka, tím, že do chrupavky naváže vodu.


„Správnou kombinací těchto látek si zajistíte tu nejlepší výživu pro své klouby. “


Gelo 3 complex je výživový doplněk který obsahuje všechny důležité látky plus vitaminy skupiny B, které zlepšují synergický účinek a vstřebatelnost. Dávkování je důležité a proto třeba dodržovat pravidelnost i v případě prevence, kdy stačí jedna dávka na lačno jednou za den. Pokud již pociťujete bolest nebo jste po úrazu, v rehabilitačním procesu třeba dávkovat doplněk dva krát za den.

Mezi další chondroprotektiva patří MSM metylsulfonylmetan. Je to přírodní minerál pro krásu a pevnost kloubů. Má silný protizánětlivý účinek, podporuje využití vápníku a má důležité uplatnění při tvorbě kolagenu.

Nemůžeme zapomenout ani na kloubní výživu Fit Artro Aktiv, přípravek vhodný na výživu, regeneraci a ochranu tkáně kloubního aparátu, pouzder a svalů. Glukosamin obsažený v této kloubní výživě je nezbytný pro obnovu vazivových tkání organismu, účastní se na stavbě šlach, vazů i chrupavek.

Na závěr nezapomeňte na neskutečně důležitou prevenci, regeneraci a hlavně na zdravý a pravidelný pohyb. Tehdy se vám vaše klouby odvděčí tou správnou pohyblivostí.


Martin Minárech

Diplomovaný fyzioterapeut

V 14 rokoch som sa prvýkrát stretol s výživovými doplnkami a aktívnym cvičením. V odbore výživa prichádzajú neustále nové trendy a človek sa musí neustále vzdelávať. Vyštudoval som odbor Diplomovaný Fyzioterapeut, kde som spojil zdravý aktívny pohyb s výživovým poradenstvom.


GONEX, s. r. o., Pod Kopcem 107, Strání 68765, +420 903 473 211, gonex@kompava.sk
Používáním těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které nám pomáhají zajistit lepší služby. Více info