Zhodnocení sportovních aktivit za rok 2011

Môj športový rok bol zameraný na hlavný cieľ – absolvovanie najťažšieho európskeho horského ultramaratónu UTMB – Ultra Trail du Mont Blanc. Podujatie si vyžadovalo 1/2 ročnú špeciálnu prípravu zameranú na vytrvalosť a dlhodobú záťaž bez spánku. UTMB je beh okolo masívu Mont Blancu. Trať dlhá 170 km s prevýšením 9700m (hore) aj s prenížením 9700m (dolu) vedie postupne zo Chamonix vo Francúzsku, cez Courmayeur v Taliansku a Champex Lac vo Švajčiarsku naspäť do Chamonix. Časový limit na absolvovanie je 46 hodín (2 noci a 2 dni). Na trati je 14 časových kontrol a nedodržanie ktoréhokoľvek limitu znamená diskvalifikáciu. Pre ilustráciu uvediem, že počas behu absolvuje bežec 10 kopcov s priemerným prevýšením 800 m, najväčšie prevýšenie je 1650 m, najväčšie a najdlhšie klesanie je 1500 m na dĺžke 20 km. Prísne pravidlá bezpečnosti účastníkov v prípade nepriaznivého počasia (možný rozdiel teplôt –10 až +30 stupňov, sneh) prikazovali mať na beh pripravený batoh s povinnou výbavou – rôzne oblečenie, čelové lampy, mobil, izolačná tepelná fólia,…- cca 4,5 kg. Až počas behu som pochopil, prečo sme výbavu museli mať. Nastal deň „D“, 26.8.2011. Štart bol plánovaný na 18:30 hod. Celá moja príprava, teda strava a spánok boli načasované na túto hodinu. Dovtedy nádherné slnečné počasie vystriedal okolo obeda príchod studeného frontu. Rozfúkal sa silný vietor a spustil sa lejak. Organizátori usúdili, že sú to nevhodné podmienky. O 16:30 systémom SMS na mobily oznámili, že štart sa prekladá na 23:30, mení sa záverečných 20 km trate (iným terénom, dĺžka aj prevýšenie zostávajú) a menia sa hodnoty časov na časových kontrolách. Štart preteku pol hodinu pred polnocou aj napriek neutíchajúcemu dažďu a vetru bol veľkolepý, z tvárí účastníkov bolo vidieť nadšenie a nesmierne odhodlanie. Vidieť to aj na fotografii tohto okamžiku. Takmer 2600 odhodlaných bežcov všetkých vekových kategórií, mužov aj žien, začalo neľútostný boj s prírodou a sebou samým. Začiatok bol pomalý, pretože široký štartovací pruh sa hneď po štarte zúžil na asi 3 m, čím vznikla ako aj na diaľnici známa zápcha – strata asi 20 min. Podobné sa odohrávalo aj na trati v miestach, kde bol možný prechod iba po jednom. Prekvapilo ma, že terén bol prevažne hlinitý a vo vytrvalom daždi veľmi blatistý a šmykľavý. Vyžadovalo to mimoriadnu opatrnosť a zvýšené fyzické úsilie. Dážď prestal až pred obedom druhého dňa, nad 2000 m nás zastihli 4 snehové búrky a silný severák,.....­.......... Aj napriek mimoriadnej nepriazni počasia sa pretek pre mňa vyvíjal vcelku nádejne. Držal som sa zhruba v polovici štartovného poľa a to väčšina štartujúcich bola podstatne mladšia, ako ja. Zlom prišiel pri prudkom klesaní do Courmayeuru. Prudká náhla bolesť v pravom kolene predznamenala nasledujúce problémy. Do kopca to nebolo cítiť, ale dolu kopcom ukrutná bolesť. Na poslednej časovej kontrole na 90. kilometri pri chate Bonatti som bol na celkovom 1217. mieste, aj pre mňa príjemné prekvapenie. Ďalších 5 km však už dolu kopcom bolo utrpením a bolo mi jasné, že s takou bolesťou je ďalších 70km nemožných, keď po najvyššom kopci preteku nasledoval 20 km-ový zbeh dolu kopcom. Po zvážení okolností som pretek plný fyzických síl, ale sklamaný, predčasne ukončil na 95. kilometri. Za normálnych okolností by nasledovala diskvalifikácia. Rozhodcovská komisia však v dôsledku nenormálnych poveternostných podmienok rozhodla, že všetci pretekári budú klasifikovaní. V skutočnosti pretek dokončilo iba 1133 pretekárov. Ja som sa umiestnil na 1671. mieste, v kategórii nad 60 rokov to bolo 35. miesto. Pred pretekom aj počas preteku som používal vo vode rozpustený ENERGOFIT a K-4 POWER – energia počas preteku a vďačím im za to, že aj v čase predčasného ukončenia preteku som bol plný energie (do kopca som predbiehal spústu pretekárov). V príprave som pravidelne užíval GELO-3 complex a aj vďaka nemu moje chrupavky vydržali tú abnormálnu záťaž. Niekoľko dní pred vytrvalostným pretekom UTMB som ešte užíval ACIDOFIT a zásoboval tak telo nezbytnými minerálmi, ktoré pretekár stráca počas dlhého zaťaženia.

Po návrate domov som absolvoval obstrekovú kúru u ortopéda, aby som po troch týždňoch mohol absolvovať „Majstrovstvá sveta v behu do vrchu veteránov“ v Paluzze v Taliansku. Posilnený K-4 POWER – energia pred pretekom som pretek absolvoval s nesmiernym odhodlaním a úspešne. Aj keď som vo svojej kategórii obsadil 55. miesto (zo 100 pretekárov), je to úspech. Veď najlepší Slovák obsadil 21. miesto, ďalší 31. miesto a tretí 54. miesto len pár sekúnd pred mnou. Pretek bol veľmi rýchly a moja príprava v roku 2011 bola zameraná na vytrvalosť a nie rýchlosť – tieto 2 druhy si vzájomne odporujú a nedá sa pripravovať na oboje súčasne.

Okrem toho som počas prípravy koncom marca absolvoval beh „Pezinská Baba – Kamzík“ (27 km), kde som svoju kategóriu vyhral. V pretekoch „Memoriál Jozefa Psotku“ v októbri za hrozného zimného počasia som v kategórii obsadil 2. miesto (počasie mi v tomto roku absolútne neprialo).

Chcem sa touto cestou poďakovať Vám, pani Komorechová, aj firme Kompava za materiálnu podporu mojich športových aktivít počas niekoľkých rokov. Verím, že mi v príprave aj počas pretekov značne pomohli a nebyť Vašej pomoci, musel by som časť rodinného rozpočtu odpočítať na nákup týchto výrobkov. Od 1.1.2011 som bol nezamestnaný, takže táto pomoc je o to zretelnejšia. Od 16.11. som na predčasnom dôchodku a z tých financií by to bolo o to ťažšie. Ďakujem aj Andrejovi Homolovi za sprostredkovanie uvedených výrobkov Kompava cez jeho obchod. Verím, že aj v ďalšom období podporíte moje snahy o maximálne výkony. V roku 2012 by som chcel dokončiť UTMB, tentokrát celý s dobrým umiestnením !

Prajem touto cestou všetkým príjemné a šťastné Vianoce, veľa zdravia a osobného šťastia v Novom aj ďalších rokoch.