Zdravé energetické nápoje
Zdravé energetické nápoje

Zdravé energetické nápoje

Zdravé energetické nápoje ​Energetické nápoje během sportu. Nač si dávat pozor? Každý z nás je zná, většina lidí je používá. Doplní nám rychle energii v době kdy to nejvíce potřebujeme. Najdeme je snad v každém obchodě s potravinami, na čerpacích stanicích zkrátka, na každém místě v blízkosti silnic či fitness centra. Správně. Bavíme se o energetických nápojích. Za jakým účelem jejich pijete vy?

Energetické nápoje během sportu. Nač si dávat pozor? 

Každý z nás je zná, většina lidí je používá. Doplní nám rychle energii v době kdy to nejvíce potřebujeme. Najdeme je snad v každém obchodě s potravinami, na čerpacích stanicích zkrátka, na každém místě v blízkosti silnic či fitness centra. 

Správně. Bavíme se o energetických nápojích. Za jakým účelem jejich pijete vy? 

Úkolem energetického nápoje, je dostat do těla v rychlém čase energii. Stimulovat mozek a tím zlepšit naši soustředěnost a výkon. Obsahují velké množství látek které se na této práci podílejí. Nejvíce vystihovaný je právě rychlý a jednoduchý cukr který se v rychlém čase dostane do krve a tím okamžitě zvýší celkovou energii v těle. Není to jediné palivo které se nachází v energetickém nápoji. Pro zvýšení účinnosti nápoje je přidáno další spektrum podpůrných látek kofeinu, synefrinu, guarany, extraktů ze zeleného čaje, neurotransmiterů, vitamínů B komplexu, různých adaptogenů pod. 

Jenomže do nápojů nejsou přidávána tak, aby byly zdrojem energie. Jsou určeny především na stimulaci centrální nervové soustavy - správně bychom měli tedy tvrdit, že nejsou energetické, ale energizující. 

Jedna z výrazných nevýhod konzumace energetických drinků během sportu, je jejich vysoký glykemický index. Vysoký obsah cukru sice zvýší na krátkou dobu celkovou mentální i fyzickou výkonnost ale po rychlém poklesu hladiny glukózy v krvi však na uživatele padne ještě větší únava než před jeho konzumací. Další nevýhodou je riziko vzniku návyku respektive závislosti na těchto drincích. Nejdříve na kofeinu pak i na drincích. Právě častým používáním těchto drinků způsobí časté výkyvy hladiny krevní glukózy a to se celkově projeví i na psychice uživatele. Povedou k nutkání, neustále do těla doplňovat další cukry. A touto cestou se člověk snadno dostane ke obezitě až k smrti. 

Při dlouhodobém či pravidelném užívání ba dokonce předávkování energetickými nápoji se mohou projevit nežádoucí účinky typu kolísání krevního tlaku, bolesti hlavy, nervozita až podrážděnost, návaly horka, pocení, celková dehydratace těla.

Proto člověk který je považován za sportovce by měl mít i zdravý rozum a vyhýbat se tímto nápojem a nahradit je v podobě zdravé stravy bohaté na energii. I přes to všechno jsou tyto energetické nápoje u sportovců velmi populární. 

Pokud potřebujete rychle doplnit energii před sportovním výkonem nebo kdykoliv v rámci dne, vyměňte energetický napoj za naši 3Energy bar tyčinku která vás nabije energií dodá Vám potřebné aminokyseliny, vitamíny a minerály které tělo potřebuje. Nastartuje vám spalování tuků a stimuluje Vaši psychiku a svalový anabolismus. 

Pro aktivní sportovce doporučujeme vyzkoušet náš produkt Premium Energy určený před a během výkonu. Zaručí stabilní zdroj energie, zabraňuje hyperglykémii a energetickým výkyvům, vyrovnává hladinu glukózy, šetří cukerné zdroje a tím pomáhá využívat energii ze zásob podkožního tuku. 

Jednou ze základních složek všech energetických nápojů je osladzujúca látka, kterou je v tom "lepším" případě cukr, v tom horším jsou to různé náhražky cukru, jako sacharóza, glukózový sirup av tom nejhorším, využívaném zejména v energetických nápojích bez cukru, jsou to různé syntetické sladidla, jakými jsou acesulfam K nebo aspartam, jejichž bezpečnost pro lidský organismus je sporná. 

Takže z toho vyplývající výraznou nevýhodou konzumace energetických nápojů je jejich vysoký glykemický index - vysoký obsah cukru spolu s určitým množstvím kofeinu (nejrozšířenějším a nejlevnějším stimulantem) skutečně zvýší, i když jen na krátkou chvíli, celkovou fyzickou i mentální výkonnost, ale po rychlém poklesu hladiny cukru v krvi padne na konzumenta ještě větší únava než předtím. 

Další nevýhodou je potenciální vznik závislosti na kofeinu a cukru, kde časté výkyvy hladiny cukru se rychle projeví i na psychice uživatele, a to zejména neustálým nutkáním doplňovat další dávky cukru. Při dlouhodobé a pravidelné konzumaci, případně jednorázovém předávkování se mohou projevit i další nežádoucí účinky, jako kolísání krevního tlaku, bolest hlavy, nervozita až podrážděnost, návaly horka, pocení a jiné. 

Z dalších složek jsou v energetických nápojích v nemalé míře obsaženy různé umělá aromata, barviva, zahušťovadla a konzervační látky. Pro zvýšení účinku energetických nápojů výrobci přidávají různé podpůrné látky, jako taurin, synefrin, guaranu, extrakty ze zeleného čaje, neurotransmitery, různé adaptogeny, a mnohé další. Tyto látky sice na jednu stranu skutečně zvyšují celkový účinek nápoje (ne však proto, že by byly zdrojem energie, ale kvůli jejich schopnosti stimulovat centrální nervovou soustavu), avšak na stranu druhou je obsah těchto látek většinou tak nízký, že výsledný efekt je spíše výsledkem obyčejného placeba. 

Nevýhody pití energetických nápojů: 

  • vysoký glykemický index a z toho vyplývající kolísání hladiny cukru v krvi
  • cukr a kofein sice na krátkou chvíli zvýší celkovou výkonnost, ale po rychlém poklesu hladiny cukru v krvi na konzumenta dopadne ještě větší únava než předtím 
  • potenciální vznik závislosti na cukru a kofeinu (neustále nutkání doplňovat další dávky cukru)
  • obsah různých syntetických látek, jak různé aromata, barviva, zahušťovadla, konzervační látky
  • v případě energetických nápojů bez cukru i přítomnost syntetických sladidel, jako acesulfam K nebo aspartam