Zázvor a jeho pozitivní účinky na náš organismus

Zázvor a jeho pozitivní účinky na náš organismus

Zázvor nebo i zázvor lékařský je rostlina pocházející z jihovýchodní Asie. Považuje se za jednu z nejzdravějších a nejchutnějších koření na světě, přičemž má mnoho druhů využití. Pozitivní účinky zázvoru začali poznávat už staletí před námi. Ať už si z něj připravíte čerstvý čaj, použijete ho jako dochucovadlo nebo si pořídíte nápoj s jeho výtažkem, vždy to bude dobrá volba pro váš organismus. 

Zázvor a jeho historie 

Historie zázvoru sahá až do starověké Číny, odkud pocházejí zmínky od starých čínských filozofů. Snad za největšího milovníka zázvoru považujeme Konfucius, který podle historických zápisků konzumoval zázvor ve všem, co snědl. Dokonce napsal několik děl, v nichž vyzdvihoval pozitivní účinky zázvoru. Zajímavostí je, že v té době o něm mohli Evropané pouze snít. Dnes naštěstí můžeme využívat všestranné účinky této superpotraviny všichni. 

V minulosti měl zázvor přezdívku "panacea", tedy univerzální lék na všechny nemoci. Využívá se z něj zejména kořen, který se suší, vaří, konzervuje nebo konzumuje v syrovém stavu. V době, kdy na nás číhají různé nemoci jako chřipka či koronavirus, je velmi prospěšné zařadit ho ve zvýšené míře do našeho jídelníčku. 

"Využívá se z něj zejména kořen, který se suší, vaří, konzervuje nebo konzumuje v syrovém stavu."

Čaj z čerstvého zázvoru s citronem.

10 pozitivních účinků zázvoru na organismus 

1. Snižuje zánět v těle 

2. Zlepšuje trávení 

3. Ulevuje od ranních nevolností 

4. Pročišťuje krev 

5. Zbaví vás bolesti krku a kašli 

6. Pomáhá předcházet rakovině 

7. Odstraňuje pálení žáhy 

8. Tlumí bolest hlavy 

9. Zmírňuje menstruační bolesti 

10. Pomáhá při zácpě a plynatosti 

Za tlumení bolesti hlavy či zmírňování menstruačních bolestí může právě schopnost zázvoru lékařského zpomalovat srážení krve. Stejně dobře pomáhá při různých trávicích potížích - podporuje chuť k jídlu, urychluje trávení a metabolismus. Jelikož zázvor zmírňuje nevolnost, sahají po něm i těhotné ženy. Avšak zde třeba být velmi ostražitý a před užíváním se poradit s lékařem. Zázvor ovlivňuje ředění krve a mohl by budoucím maminkám způsobit komplikace. 

Jak zázvor používat? 

Jak jsme již zmínili, tato superpotravina se nejčastěji konzumuje ve formě čerstvého zázvorového čaje (nastrouhaný zázvor zalijte horkou vodou), přidává se jako ochucovadlo do jídla a dokonce se i konzervuje. Mnoha však překáží jeho silná aromatická a mírně štiplavá chuť. V takovém případě je vhodné zvolit si doplňky výživy se zázvorem. Vhodné jsou různé čaje či hypotonické nápoje.

Připravte si domácí GINGER SHOT (zázvorový shot) 

Malý drink ze zázvoru a citrónu dnes seženete už téměř ve všech supermarketech, co tak si ho ale vyrobit doma z čerstvých surovin? Pravidelným pitím ginger shotů si posilněte imunitu a podpoříte trávení

Ingredience na 5 dávek: 

50 g nastrouhaného zázvoru 

Šťáva z 2 citronů 

250 ml vody 

Všechny ingredience vařte, dokud směs nezačne vřít. Následně ji přeceďte přes sítko a shot máte hotový. Nápoj vám vydrží v chladničce i týden.

Plátky nakrájeného zázvoru lékařského.

Nutriční hodnoty zázvoru lékařského

Sto gramů surového zázvoru má přibližně 80 kcal. Obsahuje 2 gramy bílkovin, 17 gramů sacharidů (z toho 2 gramy cukru), 0,75 gramů tuku a 2 gramy vlákniny. 

Typickou štiplavou chuť zázvoru způsobují esenciální oleje. Najdeme v něm i bohatou dávku vitamínů A, B1, B2, C, E a také minerální látky jako hořčík, sodík, vápník, železo, fosfor a draslík. 

Několik faktů o zázvoru na závěr 

Doporučená denní dávka by neměla přesáhnout 4 gramy čerstvého zázvoru. V opačném případě může mít nadměrná konzumace projímavé účinky a také může způsobit podráždění žaludku. 

Zázvor pomáhá sportovcům při svalové horečce. Abyste pocítili jeho pozitivní účinky, měli byste ho konzumovat minimálně 2 gramy denně. 

Zázvor je bylina. 

• Do stejné čeledi jako zázvor patří například kurkuma a kardamon. 

• Kořen zázvoru lékařského je vhodný pro sběr po 10 - 12 měsících. 

• Vrchní ŘAPÍKATÁ A STONKOVÁ část zázvoru se podobá rákosí a může dorůst až do výšky 1,2 metru. 

• Esenciální olej gingerol hlavní bioaktivní sloučenina v zázvoru. Právě gingerol je zodpovědný za většinu léčivých vlastností zázvoru. 

• Jamajčané začali ze zázvoru vyrábět pivo jako první. 

• V Japonsku se plátky nakládaného zázvoru jedí mezi jednotlivými chody, aby se očistili chuťové buňky.

GONEX, s. r. o., Pod Kopcem 107, Strání 68765, +420 903 473 211, gonex@kompava.sk
Používáním těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které nám pomáhají zajistit lepší služby. Více info