Volné radikály a antioxidanty
Volné radikály a antioxidanty

Volné radikály a antioxidanty

Volné radikály a antioxidanty

O volných radikálech a jejich negativním vlivu na lidské zdraví už slyšel zřejmě každý. V dnešním článku si povíme o tom, co přesně jsou volné radikály, jak vznikají a jak se před nimi můžeme bránit.  

 

 

 

Co jsou volné radikály? 

Volné radikály jsou velmi malé, reaktivní částice, které dokážou atakovat důležité struktury našeho organismu, poškodit je a zcela vyřadit z funkce. Běžně vznikají v našem organismu při různých metabolických procesech. Špatnou životosprávou (málo pohybu, špatné stravovací návyky, kouření apod.) a faktory, které bohužel ovlivnit nedokážeme (UV - záření, toxiny, znečištěné ovzduší apod.) se jejich devastující účinek na náš organismus neustále zvětšuje. 

Volné radikály způsobují oxidační poškození buněčných membrán, čímž přímo dochází k poškození samotné buňky. Poškození buněčné membrány (buněčné stěny) způsobuje vylití obsahu buňky do okolí. Jelikož buňka obsahuje i různé rozkladně enzymy, dochází k poškození membrán i u sousedních buněk. Postupně se začíná rozvíjet zánětlivý proces, což způsobuje aktivaci imunitního systému. Imunitní systém houževnatě bojuje proti zánětu, což ho značně oslabuje a člověk se stává náchylnější na různá onemocnění (herpes, chřipka apod.). 

Volné radikály poškozují buněčné membrány, což přímo vede k celkovému poškození samotné buňky.  

 

Antioxidanty 

Antioxidanty jsou látky, které účinně bojují proti volným radikálům. Chrání buněčné struktury před poškozením, přičemž samotné radikály neutralizují. 

TOP 5 antioxidantů 

  • Karnosin - patří mezi nejúčinnější antioxidanty. Účinně chrání buňky před poškozením a následným zánikem. Vyznačuje se schopností regenerovat již poškozené buňky, což ostatní antioxidanty nedokážu. Dokáže reagovat i se škodlivými produkty, které z volných radikálů vznikají a eliminovat je z organismu (např. Malodialdehyd (MDA), který vzniká jako produkt reakce kyslíkových radikálů s lipidovými strukturami. Připisuje se mu úkol na rozvoji šedého zákalu, aterosklerózy či zánětlivých onemocnění kloubů). Prodlužuje životnost bílkovin (klíčových molekul organismu) a chrání DNA před poškozením. Považuje se za látku dlouhověkosti. Zvyšuje dělení buněk a opravuje již poškozené buňky, což má za následek lepší a především déle fungování celého organismu. 
  • Koenzym Q10 - je látka tělu vlastní, která se vyskytuje ve všech buňkách lidského těla. Je uložen v mitochondriích, což jsou energetická centra buněk. Připisuje se mu úloha při snižování krevního tlaku a posilování srdečního svalu. Jako silný antioxidant zabraňuje oxidačním procesem LDL cholesterolu, čímž pomáhá předcházet ateroskleróze. Zlepšuje kvalitu pokožky - zmírňuje tvorbu vrásek.
  • Lykopen - je nejsilnější známý antioxidant rostlinného původu. Ve velkém množství se vyskytuje v zelenině, zejména v červených rajčatech. Jeho funkčnost se tepelnou úpravou ještě více zvyšuje, rajčatový protlak je bohatší na lykopen jako čerstvá rajčatová šťáva. Vědecké studie potvrzují jeho účinek v boji proti rakovinným buňkám (zejména proti rakovině prostaty, prsu, žaludku a tlustého střeva). U diabetiků výrazně omezuje vznik tzv. diabetické nohy.  
 

Bohatým zdrojem lykopenu jsou zejména červené rajčata. Jeho účinnost se tepelnou úpravou ještě více zvyšuje.

  

  • Vitamín E - další účinný antioxidant. Výrazně přispívá k ochraně buněk před oxidačním stresem. Podporuje činnost pohlavních žláz, zúčastňuje se obnovy a růstu svalové hmoty. Také zpomaluje stárnutí buněk (často se přidává do kosmetických přípravků).
  • Extrakt ze zeleného čaje - v čínské medicíně se používá již několik tisíciletí. Obsahuje polyfenoly, které účinně bojují proti volným radikálům. Jeho velkou předností je, že pomáhá eliminovat (spalovat) podkožní tuk. Přirozený obsah přírodního kofeinu stimuluje mozek a pomáhá zvýšit hladinu energie. Dvě až tři šálky kvalitního zeleného čaje denně pomáhají bojovat s volnými radikály, podporují spalování tuků a zvyšují hladinu energie. 

Zelený čaj je považován za silný antioxidant, který účinně chrání buňky, podporuje spalování podkožního tuku a zvyšuje hladinu energie.