Tobolky s rybím tukem nebo léky?

Tobolky s rybím tukem nebo léky?

Zvýšeným cholesterolem trpí téměř polovina dospělé české populace, ale nemusí to vždy být jen odrazem nesprávné stravy a málo aktivního života. Je mnoho jedinců, jejichž sklony k této nemoci mají zděděné. Proto nezbývá pouze udržovat hladinu cholesterolu na co nejnižší úrovni a pokud možno bez použití léků, které mají i nepříznivé vedlejší účinky. Léky by se měly předepisovat pouze v případě, pokud lékař považuje zvýšený cholesterol za patologický stav. To naštěstí nejsou nejčastější případy - obvykle pomohou jiná opatření: více pohybu, strava bez cholesterolu, ale s vyšším obsahem tuku z ryb. 

Rybí tuk se podává dětem v období růstu a dospívání jako zdroj vitamínu D, který působí proti křivici. V posledních letech se ukázalo, že rybí tuk kromě zvýšené hladiny cholesterolu také snižuje riziko srdečně-cévních chorob, snižuje hladinu bolesti kloubů (při artróze a artritidě) a ženám upravuje menstruační syndrom. Je považován i za prostředek k prevenci "vysychání kloubů", protože snižuje tření kloubních hlavic, které podporují záněty kloubů a jejich bolestivost při artritidě. Na rozdíl od ostatních tuků, které se vstřebávají v játrech, kapsle s rybím olejem se vstřebávají přímo do krve a krví se dostávají do vazivové tkáně. Ve vazivu se olej přeměňuje na látky, které zahušťují kloubní tekutinu a snižují tak tření v kloubech. 

 Vědci z University of South Australia zjistili, že denní dávky rybího oleje, obsahujícího Omega-3 mastné kyseliny, pomohly při spalování tuků

Máme ve stravě dostatek omega-3 mastných kyselin? 

Uvádí se, že týdně bychom měli sníst asi 300 g rybího masa, abychom přijali 3 g omega-3 mastných kyselin. V případě, že konzumace ryb není naší doménou, měli bychom tyto blahodárné látky přijímat alespoň v podobě bioaktivních přípravků s výtažkem z rybího tuku. 

Doporučujeme doplněk výživy Omega-3 - klíč ke zdraví a vitalitě. Doporučené dávkování 1 - 2 tobolky denně.

GONEX, s. r. o., Pod Kopcem 107, Strání 68765, +420 903 473 211, gonex@kompava.sk
Používáním těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které nám pomáhají zajistit lepší služby. Více info