Popis

Systém ABO

Osoba s krevní skupinou A má na povrchu erytrocytů protein nazvaný antigen A, osoba s krevní skupinou B má protein nazvaný antigen B, osoba s krevní skupinou AB má antigen A i antigen B a osoba s krevní skupinou 0 nemá antigen A ani antigen B. Krevní plazma může obsahovat jednu, obojí nebo žádnou z protilátek Anti- A a Anti B.

Krevní skupina je určena geneticky. Antigeny (látky, vyvolávající tvorbu protilátek) jsou přítomny již od narození, zatímco protilátky se vyvíjejí v průběhu prvního roku života. Landsteinerovo zjištění vyvolalo rozsáhlé zkoumání a byl objeven velký počet dalších systémů krevních typů, mezi nimiž je nejdůležitější systém Rh objeven v roce 1940.

Jak test funguje?

V prvních třech kruhových políčkách na kartě najdete Anti- A, Anti-B a Anti- D .

Tyto protilátky spojí červené krvinky dohromady s odpovídajícími antigeny do shluků nazývaných aglutináty . Aglutinace je viditelný pouhým okem. Tedy krev skupiny A - obsahující antigen A - bude aglutinovat v políčku Anti - A , krev skupiny B bude aglutinovat v políčku Anti - B , krev skupiny AB bude aglutinovat v okénkách Anti - A a Anti-B , zatímco krev skupiny 0 neaglutinuje ani v políčku Anti- A ani v políčku Anti - B .

Pro získání správného výsledku je zásadní, abyste nemíchali obsah políčka do jiného políčka.

Čtvrtý kroužek obsahuje kontrolní činidlo. Normálně se v tomto kroužku nevyskytne žádný aglutinace. Pokud se vyskytne, něco se v průběhu testu provedlo špatně a výsledek je neplatný. Může to být následek nesprávné testovací procedury testu nebo spontánní aglutinace červených krvinek (tato se může u některých lidí ojediněle vyskytnout).

Obsah sady: 

  • 1 hliníkový balíček " ID CARD " obsahující testovací kartu
  • 1 pipeta
  • 4 tyčinky
  • 2 sterilní lancety k odebrání krve
  • 1 leukoplast
  • 1 kus fólie
  • podrobný návod k použití i s obrázky

Neobsahuje:

  • pohár s vodou
  • hodiny nebo stopky
  • papírový kapesník

Upozornění:

Nevhodné pro použití hemofiliků nebo osobami, které užívají léky na ředění krve (antikoagulancia). Nízký počet osob má na krvinkách slabé D antigeny a aglutinace nemusí být viditelný. Tak slabé D antigeny mohou s jistotou prokázat jen specializované laboratoře. Ve výjimečných případech se mohou nespecifikované aglutináty vytvořit v přítomnosti určitých proteinů. Pokud je tomu tak, je aglutinace viditelný také v kontrolních kroužcích, což znamená neplatný výsledek. Musí se provést nový test. Je možné, že vaší krevní skupinu může určit pouze specializované centrum. Nikdy nepoužívejte lancetu, která již byla použita. Uchovávejte mimo dosah dětí.

Tento test není zdravotnickým prostředkem!

Složení

Recenze

Články

Diskuse

Související produkty

GONEX, s. r. o., Pod Kopcem 107, Strání 68765, +420 903 473 211, gonex@kompava.sk
Používáním těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které nám pomáhají zajistit lepší služby. Více info