Prvá liga v imunite - Premium Lactoferrin
Prvá liga v imunite - Premium Lactoferrin

Prvá liga v imunite - Premium Lactoferrin

Prvá liga v imunite - Premium Lactoferrin

IMUNITA - náš důležitý pomocník pro život

Bez imunitního systému bychom nepřežili ani den. Imunita je nesmírně důležitá pro správné fungování každé funkce našeho těla. Stále ji však mnoho lidí vnímá jako samozřejmost a věnovat pozornost jí začne až tehdy, když je něco v nepořádku. O svůj imunitní systém třeba dbát, posilovat ho, protože je náš věrný pomocník na cestě životem.
 


Existuje několik cest, jak dbát o své tělo a imunitní systém. Pohyb, sport, zdravá strava, dostatek spánku a odpočinku ... Co tak si ale pomoct ještě víc? :) Jednou ze zaručených cest k posílení imunitního systému je pomocí složky zvané Lactoferrin.
 

Co je Lactoferrin a kde ho najdeme?

Lactoferrin je přírodní glykoprotein. Nachází se v mateřském mléce, v granulích bílých krvinek a tělesných tekutinách: slzách, nosním sekretu, žaludečním a pohlavního sekretu. Ty tvoří první obrannou bariéru pro cizí organismy.

Jaké jsou tři nejhlavnější účinky Lactoferrinu?

Anti-mikrobiální účinek - působí antibakteriálně, antivirově, antifungální a antimykózní.

Anti-anemický účinek - reguluje vstřebávání železa z GIT-u. Je vhodný k léčbě anémií.

Anti-oxidační účinek - je silný antioxidant, vázáním železa chrání organismus před oxidací.

Anti-mikrobiální účinek

 • Bakteriostatický účinek (zabraňuje růstu a rozmnožování na G- ale i G + bakterie),
 • Baktericidní účinek (porušení vnější membrány, která obsahuje lipopolysacharidy, bez které není schopna bakterie přežít. Bez membrány není buňka schopna udržet vnitřní částice pohromadě, a tak se pokropí do okolí, buňka zaniká).

Lactoferrin kontroluje a zpomaluje aktivitu mikroorganismů jako jsou: Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Candida albicans, HIV, herpes simplex, Hepatitis C, cytomegalovirus.

Odstraněním patogenních bakterií z trávicího traktu umožňuje rozvoj a rychlejší rozmnožování dobré střevní mikroflóry. Ta podporuje imunitní systém vytvořením primární ochranné bariéry a podporuje trávení.

Anti-anemický účinek

Anémie = chudokrevnost

Podle odhadů se uvádí, že přibližně 30% populace trpí anémií. Chudokrevnost je definována snížením koncentrace hemoglobinu pod určitou hranici. U mužů se projevuje, pokud je koncentrace nižší než 135g na 1 litr krve, u žen pod 120g na 1 litr krve hemoglobinu. Existuje několik druhů anemií, ovšem v našich zeměpisných šířkách se nejčastěji vyskytuje Sideropenická anémie (vzniká z nedostatku hemoglobinu) a makrocytární megaloblastická anémie. Nedostatek železa (Fe) v organismu brzdí produkci hemoglobinu, který je zodpovědný za přenos O2 a CO2. 

Nedostatek Fe může být způsoben

 • Zníženýn příjmem z vnějšího zdroje - strava neobsahující přírodní formy železa;
 • Zvýšená spotřeba Fe;
 • Sníženou schopností absorpce Fe - syndrom malasorbcie, gasterektomia, atrofická gastritida;
 • Krvácivé stavy - krvácení z hemoroidů, trávicího systému, z vředů a při nádorech.
 • Železo se nachází v rostlinné potravě ve formě železitých solí (Fe3 +), v živočišné potravě ve formě železnatých solí (Fe2 +). Obě formy železa se vstřebávají velmi těžko a dlouho. Z těchto forem ví naše tělo absorbovat jen 3% rostlinného a 25% živočišného železa obsaženého v potravě. Tento fakt je třeba brát v úvahu při počítání denního příjmu železa stravou. 

Potraviny bohaté na železo

 • řasy a pivní kvasnice,
 • ořechy a semena: sezamová semínka, pistácie, slunečnicová semínka,
 • Obiloviny: sójová mouka, pšenice, žitná mouka vysoce mletá,
 • Luštěniny: bílé fazole, čočka, hrách, bob,
 • Zelenina: špenát, pórek,
 • Maso a vejce: hovězí játra, hovězí maso.
 • Zvýšení vstřebávání železa podporuje vitamin C obsažený v rostlinné stravě.

Proč je Lactoferrin účinný proti nedostatku železa?

Protože Lactoferrin je protein, který v trávicím traktu váže na své molekuly ionty železa. Má k železu vysokou afinitu (3000 × vyšší než jiné přenašeče). Navázané železo se bezcílně nevylučuje z těla stolicí nebo močí, ale se v organismu zužitkovává. Železo navázané na Lactoferrin prochází přes buňky trávicího epitelu a dostává se spolu s jinými složkami vstřebání z GIT do krve.

Železo je nezbytné pro tvorbu hemoglobinu. Je to krevní barvivo červených krvinek, které je zodpovědné za přenos kyslíku a oxidu uhličitého v organismu. Při nedostatku hemoglobinu, as tím spojeným i nedostatek kyslíku, způsobuje jeho nedostatečný přenos tkáním. Tento proces vyvolává tzv. hypoxii tkání. 

Projevy anémie

 • bledost kůže, únava, bolesti hlavy, nechutenství, závratě, nespavost;
 • zvýšená tepová frekvence, pocit bušení srdce, dušnost;
 • poškozená kůže, suché vlasy bez lesku, lámavé nehty s trhlinami;
 • u dětí snížená koncentrace, neschopnost učit se, porucha růstu, snížení imunity.
 • Antioxidační účinek = anti-ageing effect

Volné radikály vznikají v lidském organismu různými chemickými reakcemi nebo se do organismu dostávají z vnějšího okolí. Spouštějí řetězové reakce (oxidační proces), čímž se stále vytváří více a více volných radikálů. Ty mohou poškodit buněčné membrány a DNA. Při poškození DNA mohou vzniknout mutace a následně se tvořit buňky tělu cizí - rakovinné. Poškozeným buněčných membrán ztrácejí buňky svoji pevnost až mohou zaniknout, což se projeví stárnutím. Lactoferrin zastavuje proces oxidace a tvorby volných radikálů tím, že na sebe váže železo, které patří mezi katalyzátory (spouštěče) oxidace.

K silným antioxidantem patří i minerál Selen, který má také zastoupení v přípravku Premium Lactoferrin. Spolu s Lactoferrin tvoří silnou dvojici v boji proti oxidačním dějům v organismu. Antioxidačními vlastnostmi silně podporují i ​​imunitní systém, zpomalují stárnutí a vznik srdečně cévních a chronických onemocnění.

Tak si to shrňme ...

Lactoferrin:

 • Podporuje imunitní systém.
 • Ochraňuje tkáně před stárnutím.
 • Podporuje tvorbu správné střevní mikroflóry.
 • Zmírňuje záněty (hlavně kůže a GIT).
 • Zmírňuje kožní alergické projevy.