Proč je kolostrum tak významné?
Proč je kolostrum tak významné?

Proč je kolostrum tak významné?

Proč je kolostrum tak významné?

Pod pojmem imunitní systém rozumíme složitý komplex obranných reakcí, které probíhají uvnitř organismu. Jejich úkolem je chránit naše zdraví před chorobami a záněty, které způsobují různé viry, bakterie a jiné cizorodé organismy. 

Obrazně řečeno, imunitní systém je jakoby ochranný ocelový štít, který chrání organismus před nebezpečnými útoky z venku (různé cizorodé organismy, viry, bakterie) i zevnitř (nádorové buňky, autoimunitní reakce). 

Podzim, který je charakteristická nepříjemným chladným počasím, častými dešti i nižší intenzitou slunečního záření dává našemu organismu (imunitnímu systému) zabrat nejvíce. V dnešním článku si blíže představíme dvě významné látky, které výrazně posilují náš imunitní systém, tedy obranyschopnost organismu. 

První významnou látkou je kolostrum nebo mlezivo. Je to specifická tekutina, kterou produkují mléčné žlázy všech savců krátce před porodem i během prvních dnů po porodu. V posledním období se kolostrum těší velkému zájmu vědců. Mnohé vědecké studie potvrzují, že kolostrum je skutečně velmi efektivní při posilování imunitního systému, při boji s nepříjemnými alergiemi, při zánětech kloubního aparátu, při trávicích obtížích i při onkologických onemocněních. 

O blahodárných účincích kolostra věděli již starověcí Inkové, Egypťané, Řekové i Germáni či Keltové. Uchovávali ho ve vzácných nádobách pro panovníky, aby se dožili vysokého věku, ale i pro sportovce a bojovníky, aby podávaly lepší výkon.

Proč je kolostrum tak významné? 

To, co dělá kolostrum významným je vysoký obsah bioaktivních látek, které přímo podporují obranyschopnost organismu. 

Co obsahuje kolostrum? 

  • Imunoglobuliny - protilátky, které produkuje organismus při napadení cizorodým organismem nebo cizorodou látkou. Tyto významné látky (protilátky) se při napadení organismu dostaví na místo působení (na bojiště), kde začnou nechtěnou návštěvu postupně likvidovat.
  • Laktoferin - laktoferin je v organismu zodpovědný za transport železa. Jeho význam spočívá v tom, že odebírá železo nebezpečným bakteriím, které ho potřebují pro rozmnožování, čímž přímo zabraňuje jejich dalšímu šíření.

Na obrázcích vidíme, jak bakterie po přidání laktoferinu postupně zaniká. 

  • Růstové faktory - podporují a obnovují růst svalů, šlach, kostí, nehtů a vlasů. Zlepšují kvalitu pokožky. Můžeme je považovat za elixír mládí.
  • Lysozym - enzym, který má schopnost narušovat bakteriální stěny, čímž podporuje zánik bakterie (antibakteriální účinek).
  • Vitamíny - ovlivňují biochemické procesy v těle.
  • Minerály - zejména vápník, sodík, hořčík, fosfor a draslík.
  • Aminokyseliny - kolostrum obsahuje až 26 aminokyselin.

Kravské versus lidské kolostrum 

Mnohé vědecké studie potvrzují, že kravské kolostrum obsahuje mnohonásobně vyšší množství imunoglobulinů(zejména imunoglobuliny IgG). Právě imunoglobuliny IgG jsou zodpovědné za rychlou obrannou reakci organismu před nebezpečným hostem (virem, bakterií, nebezpečnou látkou apod.). Kravské kolostrum však vyniká i vyšším obsahem aminokyselin, vitamínů a minerálů. Velmi důležitým faktorem, který rozhoduje o kvalitě kravského kolostra je způsob zpracování. Kolostrum by mělo po odběru ihned zchlazeno (pod 4 ° C), aby se zachovala jeho čerstvost. Kolostrum se nesmí vystavovat vysokým teplotám, které způsobují jeho denaturaci (poškození) a rapidně snižují obsah biologicky účinných látek. Kompava Premium Colostrum je zpracováno tím nejšetrnějším způsobem, čímž nedochází k poklesu obsahu účinných látek. 

Kolostrum a věda 

Kolostrum patří mezi nejvíce prozkoumány funkční potraviny (doplňky výživy). Internet je plný odborných vědeckých prací a výzkumů, které jednoznačně potvrzují jeho přínos pro zdraví spotřebitele. Mnohé ověřené vědecké práce a studie najdete na portálu www.colostrumplus.com.

Další významnou látkou je beta-glukan. V posledním desetiletí se mu věnuje velká pozornost. Považuje se za velmi účinný prostředek, který podporuje funkce imunitního systému. Jeho mechanismus účinku spočívá v tom, že stimuluje makrofágy (buňky, které hrají důležitou roli při imunitních reakcích). Tyto buňky (makrofágy) jsou zodpovědné za fagocytózu. Fagocytóza je velmi důležitý proces, při kterém dochází k pohlcení a zpracování cizích, nefunkčních nebo mrtvých buněk. Jedná se o nejstarší imunitní děj, který lze pozorovat i u nižších živočichů. 

                                                Makrofágy pohlcující a ničící rakovinovou buňku.

Jednoduchá schéma fagocytózy.

(Makrofágů vytváří panožky, kterými obalí cizorodou buňku a uzavře ji do tzv. Fagocytární vakuoly. Tuto vakuoly uvnitř makrofágu rozloží speciální enzymy, čímž dojde ke zpřístupnění jejího obsahu a následnému zpracování (zneškodnění) nebezpečné cizorodé buňky nebo látky.) 

Právě tato schopnost (stimulace makrofágů) dělá z beta-glukanu významnou látku, která účinně posiluje imunitní systém. Makrofágy likvidují nepotřebné a odumřelé buňky (antioxidační efekt) a likvidují cizorodé, potenciálně nebezpečné buňky nebo látky (podpora imunity). Studie z Japonska a Číny potvrdily, že onkologickým pacientům, kteří se léčili chemoterapií, podávání beta-glukanu výrazně prodloužilo život. 

Na rozdíl od kolostra, jehož izolace a zpracování je náročnější, a kterého pravidelně doplňování je možné pouze prostřednictvím doplňkové výživy, beta-glukan je možné získat (doplňovat) prakticky každý den z velmi jednoduchého a levného zdroje, kterým jsou obyčejné pekařské či pivovarské kvasnice. Navíc kvasnice obsahují i vysoké množství vitamínů skupiny B, které jsou potřebné pro téměř všechny biochemické procesy probíhající v organismu. 

                                                                                                                                                       Michal Zvalo