Příznaky a příčiny osteoporózy
Příznaky a příčiny osteoporózy

Příznaky a příčiny osteoporózy

Příznaky a příčiny osteoporózy

Je onemocnění látkové výměny kostní tkáně, která se projevuje ubýváním množství kostní hmoty( odbouráváním kostních minerálů ) a poruchami mikroarchitektury kostí, což vede k oslabení pevnosti kostí a tím ke zvýšené lámavosti. Postihuje v populaci hlavně starší osoby a ženy v přechodu. Může postihovat celou kostru nebo jen jednotlivé kosti.

 

 

 

Příčiny vzniku osteoporózy:

Kost je živá tkáň, která se během života stále obměňuje . Probíhají v ní neustále 2 procesy - odbourávání a novotvorba . Novotvorba probíhá pouze do 35. roku života, po tomto věku kostní hmota z těla člověka už jen ubývá (průměrně ročně 0,5-1,5 %).

Ženské pohlaví - poklesem hladiny estrogenů (po menopauze, v pokročilém věku) se sníží produkce osteoblastů ( zajišťují tvorbu kostní hmoty) a zvýší se aktivita osteoklastů a tím se zvýší odbourávání kostí . Ztrátou kostní hmoty se postupně narušuje i struktura kostí, která se po určitém čase stává křehkou a snadno se láme i bez úrazového děje .

K dalším příčinám osteoporózy patří:

  • genetické faktory (bílá rasa , ženské pohlaví , osteoporóza v rodině, dlouhý krček femuru ...),
  • nedostatečná tělesná aktivita,
  • nedostatečný přísun vápníku a vitaminu D,
  • nedostatek estrogenu u dívek a mladých žen při opožděné pubertě (opožděná menstruace),
  • terapie glukokortikoidy, kuřáci, nadměrné pití kávy a alkoholu.

Tyto všechny příčiny způsobují sníženou výstavbu kostí, která se projeví až po 50. roce života.

Prvním příznakem osteoporózy bývají pálivé bolesti mezi lopatkami - projevy mikrozlomenín. Nejčastějším důsledkem osteoporózy je zlomenina - nejvíce se lámou kosti předloktí , obratle a horní konec stehenní kosti . Zlomeniny vznikají již při malém traumatu nebo dokonce i bez ní (zakopnutí , prudší předklony , zvedání břemen , zakašlání ... ) . Tyto zlomeniny mohou vést k trvalým změnám kostry např. . zmenšení tělesné výšky.

Účinným prostředkem proti vzniku a rozvoji Osteoporózy je  Gelo-3 complex Fit Artro Aktiv.


Chci koupit teď!