Prasečí chřipka

Prasečí chřipka

Novel flu virus, nebo H1N1 , co nás čeká, co nás nemine… a jak se na to připravit.

Blíží se konec léta, chřipková onemocnění, typické pro toto roční období se realizují v plné míře na jižní polokouli. Co nás tedy čeká ke konci tohoto a začátkem příštího roku? Na to se pokusíme podívat blíže v následujících pár řádcích.

Přenesme se v mysli na leden, únor příštího roku. Tak jako každý rok se k nám dostane chřipkový virus. Potud to je to známé asi všem z nás. Zvýšené teploty, nemoci horních cest dýchacích a podobně. Kdesi za dveřmi však na nás čeká nepřítel mnohem závažnější a nepříjemnější. Zaútočí však s větší razancí.

Co o tzv.. Prasečí chřipce víme? Oproti běžnému sezónnímu chřipkovému viru je mnohdy nebezpečnější, v mnohém podobném viru španělské chřipky, která v roce 1918 - 1920 zabila miliony lidí. Schopnost viru napadat plíce je podle americké virologie kvalitativně srovnatelná s virem španělské chřipky.

To, že dosud se na Slovensku objevilo skutečně, jen pár desítek potvrzených případů onemocnění virem H1N1 , neznamená v tomto ročním období pro nás vůbec nic. H1N1 se šíří přímo " kosmickou " rychlostí. Zatímco ve dvacátých letech minulého století potřebovala španělská chřipka na rozšíření na současný rozměr postižení dnešním virem 6 měsíců, virus H1N1 to zvládl za necelých 6 týdnů.

„ Letošní chřipková pandemie se šíří po celém světě rychlostí, která nemá obdoby " doslova řekla ve svém prohlášení WHO (Světová zdravotnická organizace). Odborníci tvrdí, že jen v samotných USA je nakažen nejméně milion lidí, denně přibude v Německu dalších 600 nakažených a odhaduje se, že v Británii bude celkově nakažená až třetina celé populace.

Za 24 hodin tak dnes přibude 1700 případů viru H1N1 v EU. Většina lidí se domnívá, že " prasečí chřipka " má průběh jako sezónní chřipka tzv. malátnost, kašel, rýma, zvýšená teplota a podobně. Rozdíl je však v tom, že virus H1N1 se množí v dýchacích cestách mnohem efektivněji, což má za následek vícenásobně rychlejší nástup zápalu plic a tedy i jeho riziko je mnohem větší než při sezónní chřipce. Podívejme se na koho si tento virus " dovoluje " nejvíce. Na všechny bez rozdílu.

Dá se však pozorovat, že těžší příznaky onemocnění napadli časné lidí ve věku od 30 - 50 let a dříve lidí se silnějším imunitním systémem, což ale může být také jen shoda okolností. Toto konstatování neplatí pro smrtelné případy nákazy virem.

Přibližně ve 2 % případů se infekce rozvíjela velmi rychle až do život ohrožujících komplikací. Jak se prasečí chřipka projevuje? A jak může chřipka vlastně zabíjet? U smrtelných případů je zřejmé že, virus H1N1 napadl jedinců s oslabeným imunitním systémem.

GONEX, s. r. o., Pod Kopcem 107, Strání 68765, +420 903 473 211, gonex@kompava.sk
Používáním těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které nám pomáhají zajistit lepší služby. Více info