Palivo pro mozek? Glukóza!
Palivo pro mozek? Glukóza!

Palivo pro mozek? Glukóza!

Palivo pro mozek? Glukóza!

Mozek je orgán, jehož buňky spotřebují 2 krát tolik energie než ostatní buňky v těle. Je závislý od primárního zdroje energie a to glukózyGlukóza je jediný zdroj energie, který umí naše nervové buňky - neurony využít. Jelikož tyto buňky nemohou glukózu skladovat, jsou závislé na stálé dodávky glukózy krví. Ostatní orgány mohou čerpat energii z bílkovin a tuků, ale náš mozek toto nedokáže.

Přestože mozek váží jen 2 % z celkové naší váhy těla, spálí pravidelně asi 20 % denních kalorií. Nervové buňky spotřebují mnoho energie na produkci enzymů a neurotransmiterů, které roznášejí signály někdy až na metrové vzdálenosti.

Nejvíce energie neurony využijí na bioelektrickou komunikaci přes nervový systém. Přenos signálů spotřebuje přibližně polovinu celkové energie, což je 10 % celkové energie těla. Na to aby mozek vydal ze sebe nejlepší, musí mít neustálý přívod krve s přiměřenou hladinou glukózy.

Naše tělo je přizpůsobeno k přijímání cukrů v přírodní formě ovoce, zeleniny a celozrnných obilovin. Právě tyto potraviny obsahují glukózu a fruktózu, cukry které umí náš organismus rychle využít. Rafinovaný (bílý) cukr se rychle vstřebává do krve, ale tělo reaguje na to zvýšením vylučováním inzulínu z pankreatu. Inzulínu rapidně snižuje hladinu cukru v krvi, často až pod hranici hypoglykémie.

Nízká hladina cukru v krvi způsobí, že náš mozek nemá energii a nemůže pracovat. Cítíme se unavení, malátní, točí se nám hlava, zatmívají se nám před očima. V tomto stavu si většinou dáme něco sladkého, čímž nám cukr vyletí nahoru a opět spadne dolů. Tento kolísavý děj se nám neustále opakuje. Může to vyvrcholit agresivitou, nervozitou a nesoustředěností.

Chci koupit teď!