NO oxid dusnatý a cévy

NO oxid dusnatý a cévy

Naringin je jedním z nejznámějších citrusových flavonoidů, který je obsažen především v grapefruitovém džusu a je příčinou hořké chuti. Velmi důležitou vlastností naringinu je schopnost zlepšovat elasticitu a propustnost cévního systému, což má význam v prevenci kardiovaskulárních chorob.

NO je nejdůležitější cévní modulátor. Je produkován buňkami obklopujícími stěny cév - endotelových buněk. Molekuly NO rozšiřují cévy tím, že reagují s receptory uloženými v hladkém svalstvu cév, čímž způsobují relaxaci a tím i rozšíření lumen cév. NO reaguje také s krevními destičkami a zabraňují tvorbě plátů na stěnách cév, které mohou způsobit ucpání (krevní destičky se na sebe až tak nelepí jako v prostředí z malých množství NO), snižuje se tvorba trombů. NO reaguje jako katalyzátor (spouštěč) na enzymy v endoteliálních buňkách, které ho produkují.

Čím více ho v krvi koluje, tím se ho i více vylučuje. Zlepšuje mikrocirkulaci ve všech tkáních (každý orgán obdrží potřebné množství kyslíku). Zlepšuje mikrocirkulaci až o 78 % v průběhu 15 minut. Jeho působením se i ty nejtenčí vlásečnice nezanáší a jsou stále průchodné.

Důležitá je mikrocirkulace u diabetiků, u kterých nedokrevnost končetin může způsobit např. diabetickou nohu (tkáň začne důsledkem nedostatku kyslíku odumírat a vytvoří se otevřená rána). Zvýšením prokrvení se pak rány hojí rychleji. Rozšiřuje cévy, krev proudí rychleji, čímž se snižuje i krevní tlak.

Existují i faktory, které na NO působí negativně. Poškozením stěny cévy se poškodí i syntéza NO a tím se vytvářejí krevní pláty ve větších množstvích. Právě vysoký krevní tlak, ateroskleróza a cukrovka způsobují postupné poškození cévní stěny, začnou se vytvářet pláty krevních destiček a vznikají tromby, které po utržení mohou způsobit ucpání tepny (srdeční infarkt, mozková příhoda…).

Chci koupit teď!

Štítky

B2B zóna

Možnost velkoobchodní spolupráce

Doprava nad 2500 Kč zdarma

Při nákupu nad 2500 Kč máte dopravu zdarma

Referencie

Naši zákazníci sú spokojní s produktami značky Kompava

Věrnostní systém

 Poskytujeme věrnostní body při nákupu

Benefity

Odměňujeme stále zákazníky

KOMPAVA spol. s r. o., Pod Kopcem 107 , Strání 68765, +420 602 426 550, gonex@kompava.sk
Používáním těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které nám pomáhají zajistit lepší služby. Více info