Nastartujeme vás k vyšším výkonům

Nastartujeme vás k vyšším výkonům

Cílem amatérských i výkonnostní sportovce je zlepšit výkonnost nebo zformovat postavu. Pro dosažení tohoto cíle platí jednoduchá zásada:

 dobrý TRÉNINK - kvalitní VÝŽIVA - plnohodnotná REGENERACE

Začínající a amatérští sportovci se zaměřují hlavně na intenzivní trénink - trénují, trénují, únava se stupňuje, svalová bolest začíná být neznezsiteľná, hrozí riziko přetrénování a zranění. Mnozí z nich podceňují kvalitní výživu a plnohodnotnou regeneraci. A to jsou právě prostředky, kterými se dá udržet nasazené tréninkové tempo a posunout hranice svého výkonu dál. Pro dobrý trénink potřebujeme totiž dodat tělu správné živiny a dostatečně dlouhý odpočinek pro unavené svalstvo - regeneraci.

Regenerace probíhá pasivní během přestávek mezi jednotlivými tréninky a ovlivňuje ji hlavně kvalitní výživa. Do popředí však vstupuje aktivní regenerace, pomocí které lze dosáhnout lepší sportovní výkony, ať už na amatérské nebo profesionální úrovni.

 plnohodnotná regenerace + kvalitní výživa → více energie na tréninku → kvalitnější trénink se zvýšenou intenzitou → kvalitnější sportovní výkon

Mezi aktivní formy regenerace patří i kryoterapie. Využití kryoterapie pro rychlejší regeneraci a lepší zdraví se stalo velmi populární v mnoha zemích a získala si tak jedinečné postavení v tréninkovém procesu sportovců. Za krátkou dobu dokáže tělo sportovce efektivně a kvalitně zregenerovat.

 Kryoterapie se považuje za nejefektivnější formu aktivní REGENERACE

Zákrok kryoterapie probíhá v kryokomoře působením velmi nízké teploty na organismus člověka po dobu 2 - 3 minuty. Díky minimální vlhkosti a minimálnímu proudění vzduchu se zchladí pouze povrch těla, chlad neprostupuje do hloubky a vnitřní teplota těla se nemění. Tato zima působí velmi příjemně a osvěživě ve srovnání s ledovými lázněmi. Nehrozí žádné podchlazení ani nachlazení.

Nízká teplota působí na chladové receptory umístěné v kůži, které odešlou singnál do centrální nervové soustavy a začne se spouštět mnoho zdraví prospěšných fyziologických procesů:

  • krev z periferie (svaly, klouby, šlachy) se nahrne do vnitřního oběhu, intenzivněji se přefiltruje a okysličí. Po opuštění kryokomory krev cirkuluje zpět do kloubů, svalů a šlach a prokrvení dosahuje čtyřnásobně vyšších hodnot než před kryoterapií. Tak velké prokrvení výrazně zlepšuje metabolismus tkání a urychluje vyplavování škodlivých produktů metabolismu (laktát, histamin), způsobuje rychlejší hojení zranění a odstraňování pozůstatků zánětu,
  • zpomalený přenos nervových vzruchů z periferie do CNS a zpět má za následek uvolnění ztuhlých svalů, snížení svalového tonu a svalového napětí, zlepšení pohyblivosti kloubů a vyvolává subjektivní pocit bezbolestnosti,
  • do krve se začnou vylučovat ve zvýšené míře protizánětlivé hormony (pomáhají při léčbě zánětů v myoskeletárnom systému) testosteron (podporuje anabolický efekt) a endorfiny (činky proti bolesti, podpurujú psychické uvolnění a odbourávání stresu),
  • zvyšuje se odolnost imunitního systému (zvyšuje se počet T- lymfocytů).

Kryoterapii v rámci regenerace může prakticky využít každý typ sportovce s cílem zlepšit výsledky a minimalizovat zranění.

Už při 5 ti vstupech pocítíte POZITIVNÍ ÚČINKY kryoterapie:

✔ urychlení svalové regenerace a odstranění únavy (menší tvorba kyseliny mléčné a její rychleší odbourávání)

✔ zlepšení funkčnosti a pohyblivosti kloubů

✔ efekt superkompenzace (dočasné zvýšení energetických zdrojů ve svalech a játrech - tělo je připraveno na zvýšenou zátěž)

✔ zlepšené hospodaření s energií při vytrvalostních sportech

✔ snížení rizika zánětlivých procesů ve svalech, kloubech a šlachách v důsledku intenzivního zatěžování

✔ odbourání psychického stresu a vyčerpanosti

✔ uvolnění ztuhlých svalů zmírnění svalových bolestí

Specifický význam má kryoterapie pro začínající sportovce, pro sportující mládež. Plnohodnotnou regenerací zajistí pro vyvíjející se organismus správný vývoj a růst tkání pohybového aparátu - svalů, kloubů, šlach, které jsou nejvíce zatěžovány.

GONEX, s. r. o., Pod Kopcem 107, Strání 68765, +420 903 473 211, gonex@kompava.sk
Používáním těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které nám pomáhají zajistit lepší služby. Více info