Lymfedém

Je otok postihující většinou jen jednu končetinu.
Pokud není včas a adekvátně léčen, vede k nenávratnému poškození vlastního lymfatického systému s následnými komplikacemi jako zánět kůže a podkoží, fibrotizace (přestoupení tkáně vazivem), indurace tkání (ztvrdnutí tkáně zmnožením vaziva) atd.
Rozlišujeme primární (vrozený) a sekundární lymfedém.

Jak vzniká sekundární lymfedém?

Vzniká v důsledku postupného snižování transportní funkce lymfatického systému v dané oblasti těla. V důsledku hromadění lymfy (lymfostázy) dochází k poškození chlopní a výstelky lymfatických cév, snižuje se jejich propustnost, zpomaluje se tok lymfy a vznikají lymfatické zátky.
Následkem prosáknutí tkání lymfou s hromaděním bílkovin a fibrinu (bílkovinné vlákna způsobující srážení krve) se zmnožují fibroblasty (nezralá vazivová buňka) a přibývají buňky typické pro chronické záněty. Nakonec se zvětšuje počet kolagenních vláken a začíná fibrotizace (přestoupení tkáně vazivem) a sklerotizace (kornatění) tkání.
Všechny tyto mechanismy navzájem vedou k bludnému kruhu onemocnění.

Rozlišujeme:
1, Lymfedém horních končetin
Vyskytuje se u žen po operaci nádoru prsu a po následném ozařování, kde dochází k přerušení lymfatických cest odstraňováním lymfatických uzlin pod paží. Tím nastává porucha odtoku v lymfatickém systému.

2, Lymfedém dolních končetin
Vznik ovlivňuje mechanická a dynamická nedostatečnost lymfatických cév a snížení transportní funkce lymfatického systému, čímž nastává hromadění lymfy.

GONEX, s. r. o., Pod Kopcem 107, Strání 68765, +420 903 473 211, gonex@kompava.sk
Používáním těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které nám pomáhají zajistit lepší služby. Více info