L-karnitín a jeho význam

L-karnitín a jeho význam

L-karnitin je přírodní látka (živina), jejíž hlavní význam spočívá v transportu mastných kyselin (tuků) do míst, kde se mohou účinně spalovat (mitochondrie).

Mitochondrie jsou energetická centra buňky, ve kterých vzniká energie pro svalovou práci (kontrakci). Čím větší množství tuků se dostává do mitochondrie, tím větší množství energie se v ní vyprodukuje. A právě karnitin podporuje transport tuků do mitochondrií, kde se spalují účinně. Jednoduše řečeno, karnitin je lopatou, pomocí které organismus přikládá palivo (tuk) do kotle (mitochondrie). Při nedostatku karnitinu se tuky nespalují a poškozují svou přítomností buňku.

 

Obr.1: Transport vyšší karboxylové kyseliny do mitochondrie

Tuky přijaté z potravy se v organismu štěpí účinkem trávicích enzymů na vyšší karboxylové kyseliny a glycerol. Ty jsou krví transportovány do jater. Vyšší karboxylové kyseliny (VKK) se z jater dostávají do mitochondrie. Mitochondrie je složena ze dvou membrán. Vnější membrána je propustná pro několik sloučeniny, zatímco vnitřní pouze pro některé. Aby mohla VKK vstoupit do mitochondrie, je třeba, aby došlo k jejímu aktivaci (VKK + HS-CoA = acyl-CoA). Takto aktivovaná VKK se dostává přes první - vnější membránu do mitochondrie (do prostoru mezi membránami). Aby mohla aktivována VKK projít i přes druhou - vnitřní membránu mitochondrie a splnit svůj úkol (tvorba energie), je nutný právě karnitin. Ten v tomto případě slouží jako auto, které přepravuje aktivovanou formu VKK přes druhou - vnitřní membránu mitochondrie na místo jejího využití (dovnitř mitochondrie). Zde dochází k tvorbě energie - spalování tuků.

Karnitin se přirozeně vytváří v organismu a současně je přijímán potravou. Největší množství karnitinu se nachází v mase, ze kterého byl i původně izolován (maso latinsky - carnis).

 

Typ potraviny

Obsah karnitínu v mg/100 g potraviny

Ovčí maso

210,0

Jahňací maso

 78,0

Hovädzie mäso

 64,0

Kurací maso

  7,5

Kurací játra

  0,6

Jahňací játra

  2,6

Droždí

  2,4

Kravské mlieko

  2,0

Pšeničné klíčky

  1,0

Chléb

  0,2

Kěták

   0,1 


Zdroj: Fořt, P.: oběž odzvoněno. Praha: Euromedia Group, k.s - Ikar, 2001.

Jak jsme již zmínili, karnitin se přirozeně v malých množstvích vytváří v organismu. Na tvorbu karnitinu potřebuje organismus dostatečné množství aminokyselin lysinmethionin), vitamínů (B3, B6, B12, C) a stopových prvků (železo). Karnitin přijímaný potravou se vstřebává prakticky úplně.

Přínos L-karnitinu

 • přeměna tuků na energii (účinné spalování tuků) - několik vědeckých studií potvrzují, že karnitin pomáhá při efektivním spalování podkožního tuku, snižuje hladinu špatného (LDL) cholesterolu a chrání játra před cirhózou,
 • zvýšená pohyblivost spermií - karnitin účinně zvyšuje pohyblivost a funkčnost spermií, 
 • urychlení regenerace svalů - podávání karnitinu účinně snižuje tzv.. svalový únavový syndrom (DOMS),
 • podpora výkonu - dlouhodobě pracující svaly (vytrvalostní sporty) získávají energii výlučně z tuků, a tedy nemohou bez karnitinu pracovat,
 • ochrana srdečního svalu - karnitin chrání srdeční sval před přetížením a také může být nápomocný při poruchách srdečního rytmu.


Příznaky nedostatku karnitinu

Mezi nejčastější příznaky patří:

 • únava,
 • přibírání na hmotnosti,
 • velmi náročné a pomalé hubnutí navzdory vysokému energetickému výdeji,
 • poruchy štítné žlázy,
 • poruchy ledvin,
 • poruchy růstu u dětí,
 • svalová slabost a únava,
 • oslabení imunitního systému.


Užívání L-karnitinu

Nejlepší výsledky při redukci hmotnosti lze dosáhnout při použití na lačno, ve spojení s fyzickou aktivitou.Vhodné je L-karnitin dávkovat spolu s jídlem a před tréninkem. Po 20:00 hod.. již jeho podávání není vhodné, protože může narušit usínání.

Doporučené množství je od 1000 do 1500 mg/ den. Vegetariáni a sportovci může dávkování mírně zvýšit až do 3500 mg / den.

Chci koupit teď!

GONEX, s. r. o., Pod Kopcem 107, Strání 68765, +420 903 473 211, gonex@kompava.sk
Používáním těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které nám pomáhají zajistit lepší služby. Více info