L-Glutamin - ideální aminokyselina na regeneraci

L-Glutamin - ideální aminokyselina na regeneraci

Svými pozitivními účinky se považuje za nejpestřejší. Řadí se mezi ty, které si tělo dokáže vytvořit i samo. Podceňovat doplňování glutaminu výživou však není správné. Proč je to tak?

Během intenzivního tréninku dochází k velkým ztrátám glutaminových zásob. Snižuje se síla a ubývá celková vitalita. Tělo sice dokáže doplnit ztracenou aminokyselinu, ale nato potřebuje čas. Aby byla původní hladina obnovena, musí tělo regenerovat. To však může trvat i 4 až 6 dní!

Zlepšení účinků regenerace a její urychlení je předpokladem pro kvalitnější tréninkový proces. Přidávat tréninkové zatížení se nedá do nekonečna, každý máme omezený čas. Pokud již tělo není schopno přijmout další zatížení, je třeba hledat rezervy v regeneraci. Jednou z nich je výživa a glutamin. Jeho dostatek je předpokladem pro podávání optimálního výkonu.

Asi nejznámějším účinkem je přirozená podpora tvorby testosteronu a růstového hormonu v tele. Tento účinek je populární zejména v objemovém a silovém tréninku. Další příjemnou vlastností je potlačování kyseliny mléčné ve svalech. Zmenšuje se tak zakyselení organismu a zmírňuje svalovicu. Až 19% z glutaminu je vlastně dusík. Glutamín vlastně představuje hlavního vektoru této látky do svalové buňky. Pomáhá tak udržovat pozitivní dusíkovou bilanci. Tu je nezbytná pro růst svalů a je spojována s tzv. anti-katabolickým účinkem.

Anti-katabolický účinek glutaminu působí ochranně před úbytkem svalové hmoty. Zvýšený význam má i tehdy, pokud se snažíte zhubnout. Při úbytku hmotnosti často nedochází pouze ke ztrátě tuku, ale i bílkoviny. Dostatečná zásoba glutaminu zde působí jako pojistka, aby úbytek svaloviny byl co nejmenší. Je časté, že přetížený nebo přetrénování člověk je zároveň chorlavý. Tělo jde až na dno svých možností a látkových rezerv. Po jejich vyčerpání už není schopno výkonu. Jedním z důvodů může být i dlouhodobý nedostatek této aminokyseliny. Okrem příznivých účinků na tělo, působí glutamin i na mysl. Známý je příznivý dopad na mentální aktivitu a paměť. Glutamín slouží jako zdroj energie pro nervové buňky.

Lze jej nalézt v každodenní potravě. Jak aminokyselina je součástí bílkovin, za hlavní zdroj se považují zejména rostlinné formy proteinů. Je vhodný pro široké spektrum populace s různými tréninkovými cíli / síla, objem, rýsování + dieta atd. /

Dávkování by mělo být 2xdenně po 5 gramů, první dávka hned ráno, resp. před spaním. Na trhu lze dostat glutamin v různých formách: prášek, tablety, kapsle. Kompava vám nabízí Glutamin ve formě prášku v 300 g balení.

 Chci koupit teď!

Štítky

GONEX, s. r. o., Pod Kopcem 107, Strání 68765, +420 903 473 211, gonex@kompava.sk
Používáním těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které nám pomáhají zajistit lepší služby. Více info