Jsou potřebné doplňky výživy na ochranu pohybového aparátu? Co by měla obsahovat správná kloubní výživa?

Jsou potřebné doplňky výživy na ochranu pohybového aparátu? Co by měla obsahovat správná kloubní výživa?

V dnešní době je výrazně široká nabídka výživových doplňků, pomocí kterých je možné ovlivnit nebo vyřešit různé zdravotní problémy. Podobně je to i s doplňky na ochranu a regeneraci pohybového aparátu.

Je vůbec třeba tyto doplňky užívat? Pomohou ovlivnit zdravotní stav? Co by měl takový výživový doplněk obsahovat? Čtěte dál a dozvíte se více ...

Na zodpovězení nejčastější otázky - zda jsou vůbec potřeba výživové doplňky na ochranu a regeneraci pohybového aparátu - si pomůžeme základy z anatomie. Kloub je pohyblivé spojení dvou nebo více kosti, který je neustále namáhán strerotypným pohybem, sportem nebo prací s jednostranným zatížením. Regenerační schopnosti se zhoršují věkem, příliš velkým zatížením a hlavně podcenění nebo žádnou regenerací.

Koncové části kostí tvoří chrupavka vyživována pomocí kloubní tekutiny.

Je důležité, aby měl kloub dostatek této tekutiny a aby obsahovala látky potřebné k regeneraci chrupavky. Za takových okolností se chrupavka dokáže zvýšené zátěži přizpůsobit a následně i regenerovat. Také musí být splněny i další faktory - zdravý, správný pohyb a nepřetěžování.

Hypermobilita, špatné pohybové stereotypy nebo chybějící regenerace způsobí narušení výživy chrupavky, což může vést až k tvorbě artrózy. Pokud je chrupavka poškozena artrózou, nedokáže zregenerovat jako například kost nebo sval.

Proto je velmi důležitá prevence - nejen u aktivních sportovců, ale iu těch rekreačních, či běžných lidí. Většina z nich se totiž setká s doplňky výživy, až když začnou pociťovat bolest, omezení pohybu nebo po úrazu. V takových případech je již však často pozdě, protože byla podceněna prevence a regenerace.

Kloubní výživa pomáhá regenerovat vaziva, šlachy, zlepšuje celkovou pohybovou schopnost. Aby byl zajištěn nejlepší účinek, je třeba aby obsahovala vyvážený poměr účinných látek - chondroprotektiv.

Mezi základní a nejdůležitější látky patří hydrolyzát želatiny, který je důležitý pro syntézu vlastního kolagenu. Kvůli lepšímu vstřebávání je zapotřebí i obsah vitamínu C. Další účinnou látkou je glukosamin sulfát, který posiluje strukturu chrupavky, zvyšuje její odolnost stimuluje tvorbu nové chrupavky.

Pro zlepšení mechanické elasticity a pružnosti chrupavky slouží chondroitin sulfát (žraločí chrupavka) tím, že v chrupavce váže vodu. Správnou kombinací těchto látek zajistí tu nejlepší výživu pro klouby.

Gelo-3 complex je výživový doplněk, který obsahuje všechny uvedené důležité látky. Navíc je obohacen o vitaminy skupiny B, které zlepšují synergický účinek a vstřebatelnost.

Při dávkování je důležité dodržet pravidelnost - v případě prevence stačí jedna dávka nalačno jednou za den. Při pociťování bolesti, po úrazu nebo během rehabilitace třeba dávkovat 2-krát za den.

Mezi další chondroprotektiva patří MSM (Metylsulfonylmetan). Je to přírodní minerál pro krásu a pevnost kloubů. Má silný protizánětlivý účinek, podporuje využití vápníku a má důležité uplatnění při tvorbě kolagenu. Ten je potřebný pro správné utváření chrupavčité a kostní tkáně.

Na závěr jen jednoduchý tip - nezapomínejte na prevenci, regeneraci a hlavně zdravý a pravidelný pohyb.

Autor: Dipl. fyz. Martin Minárech

obchodní reprezentant      

                                                                                            

Štítky

GONEX, s. r. o., Pod Kopcem 107, Strání 68765, +420 903 473 211, gonex@kompava.sk
Používáním těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které nám pomáhají zajistit lepší služby. Více info