Jak správně dávkovat BCAA?

Jak správně dávkovat BCAA?

Esenciální aminokyseliny známé i pod zkratkou BCAA, jsou jedním z nejpoužívanějších doplňků výživy. Jde o kombinaci leucinu, isoleucinu a valinu v poměrech nejčastěji 2:1:1 nebo 4:1:1. Nejčastější otázkou, kterou dostáváme denně od našich zákazníků, je jak správně dávkovat BCAA? Odpověď naleznete níže v článku, který je zaměřen na užívání aminokyselin obecně pro každého sportovce.

 

BCAA během tréninkového dne

BCAA aminokyseliny je nejvhodnější dávkovat před a po tréninku. Před tréninkem slouží jako rychlý zdroj energie během výkonu a zároveň chrání sval před katabolickými ději, které se dějí během těžkého tréninku. Po tréninku jsou důležitým zdrojem na regeneraci poškozených svalových vláken, neboť svalová tkáň sahá právě po aminokyselinách s rozvětveným řetězcem (BCAA) jako prvních. BCAA spolu s glutaminem obsažené i v naší novince K4 Power BCAA mají největší zastoupení ve svalové buňce. O tom, kolik minut před tréninkem třeba BCAA užít, rozhoduje i to, v jaké formě BCAA jsou. Kapsule (Amino BCAA Forte) je vhodné užívat přibližně 30 až 45 minut před tréninkem; práškovou formu rozdělanou ve vodě (K4 power BCAA) asi 15 - 20 minut před tréninkem.

Dávkování BCAA po tréninku je u všech forem vhodné ihned. Nejrychleji se samozřejmě vstřebává prášková forma rozdělaná ve vodě.

BCAA během volného dne

V době volna tělo a svaly regenerují a nejdůležitější období regenerace je právě spánek. Proto je vhodné BCAA užívat před spaním a ihned po probuzení, kdy vaše svaly akutně potřebují doplnit aminokyseliny pro další fungování, jako zdroj energie a stavební látky. Další dávku můžete užít kdykoliv během dne, nejlépe nalačno.

Jaké množství BCAA je vhodné užívat

Obecně se doporučuje přijmout 3 - 5 g BCAA v jedné dávce 2 - 3x denně. To znamená přijmout v jedné dávce 8 - 12 kps Amino BCAA Forte nebo 2 odměrky K4 Power BCAA. Samozřejmě, závisí to i na hmotnosti sportovce. Čím více aktivní (svalové) hmoty, tím více BCAA. Pro lepší přepočet to znamená přibližně 0,05 g na kg hmotnosti.


                                 

Chci koupit teď!

GONEX, s. r. o., Pod Kopcem 107, Strání 68765, +420 903 473 211, gonex@kompava.sk
Používáním těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které nám pomáhají zajistit lepší služby. Více info