HMB - snižuje katabolismus, zvyšuje anabolismus svalů

HMB - snižuje katabolismus, zvyšuje anabolismus svalů

O HMB jsme mohli poprvé slyšet v roce 1996. Je přirozenou látkou, takže se není co divit, že nejsou známy žádné negativní účinky. V lidském organismu vzniká z leucinu, aminokyseliny s rozvětveným řetězcem, který je ve sportovní výživě považována za nejsilnější anti katabolickou aminokyselinu, omezující tvorbu katabolického hormonu kortizonu.

Zvýšený přísun HMB zmírňuje poškození membrán svalových buněk - anti katabolický efekt. Zlepšuje regeneraci, čímž urychluje zvyšování síly a nárůst svalové hmoty při pravidelné intenzivní svalové zátěži - anabolický efekt. Zvyšuje využitelnost přijímaných bílkovin pro stavbu svaloviny. Studie ukazují i vliv na snížení krevního tlaku. Předpokládá se také efekt na výše spalování tuků. Ve stravě se nachází v citrusových plodech a mateřském mléce. Asi 5 % leucinu je v lidském těle přejmenováno na HMB , čímž vzniká denně přibližně 0,2 - 0,4 HMB u 70 kg jedince.

HMB je prekurzor / látka předcházející tvorbě jiné látky / cholesterolu. Předpokládá se, že stresované buňky nedokáží produkovat dostatečné množství HMG - Co / 3 - hydroxyl - 3 - metyl - glutaryl koenzym A / pro podporu dostatečné syntézy cholesterolu. Suplementy obsahující HMB mohou být těmito buňkami použity jako zdroj HMG - CoA pro udržení syntézy cholesterolu, což pomůže zachovat funkčnost buněčných membrán. Ve výsledku to znamená snížení poškození buněčných membrán v důsledku stresu, např.. Fyzického výkonu.

Přesný mechanismus působení HMB není dosud znám, ale obecný princip efektu spočívá v regulaci hladiny katabolického hormonu. Díky snížení jeho hladiny dochází i k omezení katabolických procesů. HMB tedy nepracuje na principu " natahování vody " do tkání. Pomáhá zabudovávat aminokyseliny postupně do svalového matrixu. Jedná se o stálý a dlouhotrvající děj, jeho výsledkem je kvalitní svalová hmota. Ochraňuje svalovou hmotu proti poškození, čímž zkracuje dobu potřebnou pro regeneraci. Působí anabolicky, t. je účinný ve výstavbě svalové hmoty, a to dokonce zároveň se současnou ztrátou tukových zásob. Je však vhodné zařadit HMB do svého jídelníčku? Samozřejmě záleží na tom, kolik je člověk schopen a ochoten investovat do úspěchu, v každém případě ho třeba doporučit hlavně tehdy, když se výsledky zastaví i navzdory kvalitnímu tréninku, výživě a suplementech.

Celkové působení HMB můžeme shrnout do následujících bodů:HMB - Ochrana svalů - Balenie: 400 mg/100 kps

  • stimuluje nárůst svalové hmoty a síly, příznivě ovlivňuje poměr mezi svalovou a tukovou tkání,
  • napomáhá přizpůsobení organismu na zvýšenou fyzickou zátěž,
  • chrání svalovou hmotu před devastací,
  • urychluje regeneraci a obnovu svalové hmoty,
  • omezuje proteokatabolizmus / rozpad svalové hmoty způsobený fyzickou zátěží /,
  • napomáhá udržovat pozitivní dusíkovou bilanci,
  • posiluje obranyschopnost organismu ve stavech vypětí a zátěže,
  • pozitivně reguluje hladinu cholesterolu,
  • zmenšuje množství podkožního tuku.

Dávkování:

Účinná dávka HMB se pohybuje okolo 3 g denně. Potřebná dávka je sice závislá na hmotnosti / správněji od množství svalové hmoty /, existují názory, že pro jedince s hmotností vyšší než 100 kg by odpovídající množství mělo být až 5 - 6 g. Všechny dosavadní studie se shodly, že překračování dávek vyšších než 5 g nemělo již žádaný účinek.

HMB se doporučuje užívat v čtyřtýdenních cyklech, čili 4 týdny užívat a pak zařadit 4 - týdenní přestávku. Dávku zařazujte celou ihned po tréninku, samozřejmostí je dostatečný přísun bílkovin.

Druhou možností je přijímat HMB rozdělené do dvou dávek. První polovinu v rozmezí 30 - 60 minut před výkonem a druhou ihned po výkonu. Účinek zůstává stejný jako v prvém případě, je však doporučován spíše vyspělejším jedincům, kteří podstupují náročnější tréninky a riziko poškození svalové tkáně je v důsledku náročného výkonu mnohem vyšší.

Chci koupit teď!

Štítky

GONEX, s. r. o., Pod Kopcem 107, Strání 68765, +420 903 473 211, gonex@kompava.sk
Používáním těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které nám pomáhají zajistit lepší služby. Více info