Herpes - bolavé puchýřky na obličeji
Herpes - bolavé puchýřky na obličeji

Herpes - bolavé puchýřky na obličeji

Herpes - bolavé puchýřky na obličeji

Zákeřné onemocnění herpes simplex se objevuje právě v době chřipek, které přišly s prvním ochlazením. Potrápí zejména těch z nás, kteří máme slabší imunitu.Jemné mravenčení nad horním rtem vás nenechá na pochybách: začínají se tvořit puchýřky, který obvykle doprovází nachlazení nebo horečku. Jednoduše nejbližší dny prožijete s oparem (horečkou). 

Virové onemocnění vyvolané virem herpes simplex (HSV-1) patří mezi nejčastější virová onemocnění. Nakažení obyvatelstva tímto virem je více než 90%. Lidově se nazývá také horečka. Přenáší se kapénkovou cestou nebo přímým kontaktem s infikovaným člověkem. U většiny lidí se neprojeví při prvotní infekci (při vstupu do organismu). Do těla vniká přes sliznice nebo poraněná místa. Virus přetrvává v nervových buňkách v místě vstupu do organismu v tzv. latentní (spící) formě. Se svou DNA může virus přežívat v pozůstalé nervových buňkách, pro imunitní systém nerozpoznatelný, a tím i prostým. Tyto infikované buňky slouží jako "rezervoár původce onemocnění" po celý život. 

Rezervoárem jsou většinou rty, oblast nosu, tváře ale i jakákoliv jiná oblast kůže. Mezi spouštěče opětovného rozmnožení virů patří podráždění pokožky, jako jsou popáleniny, silné sluneční záření, zranění, podráždění gangliónu (zánět, zubní ošetření) nebo systémové příčiny, jako stres, menstruace, horečka, nádorová onemocnění, bakteriální zánět plic, náhlé ochlazení nebo silné fyzické vyčerpání. Pokud měl člověk horečku  jen jednou, je pravděpodobné, že toto virové onemocnění se bude opakovat. Pro opakující se herpes simplex jsou typické příznaky, které předcházejí onemocnění, tzv. prodromálne příznaky: pocit napětí, svědění, příležitostně i bolest. Na tomto městě se o několik hodin objeví zarudnutí, mírný otok a tvorba puchýřků o velikosti špendlíkové hlavičky, které splývají, praskají a vytvoří ránu, na níž se vytvoří strup. Doba trvání horečky je 2 - 12 dní. 

Efektivní prevence vůči tomuto viru je užívání L-lysinu, který má kromě antibakteriálního a antivirového účinku příznivý vliv na podporu imunitního systému. Právě jeho oslabením se spouští rozmnožování tohoto virového onemocnění. L-lysin se doporučuje nejen na zvýšení imunity ale i aplikovat hned při prvních příznacích oparu. (Prodromálne stadium). Svým účinkem okamžitě zabrání dalšímu rozmnožování virů a také velmi rychle eliminuje onemocnění z postiženého místa.

                                                                                             Chci koupit teď!