Glutamín a jeho účinek
Glutamín a jeho účinek

Glutamín a jeho účinek

Glutamín a jeho účinek

Glutamin je jednou z nejpočetněji se vyskytujících aminokyselin v těle. Tvořen je z neesenciální aminokyseliny /kyseliny glutamové/ v různých orgánech /střeva, svalstvo,…/. Je zdrojem dusíku pro celou řadu biosyntetických reakcí. Patří mezi skupinu preventivních a regenerujících suplementů se silným antikataboloickým účinkem.

Působení a účinek:

Hraje důležitou roli při detoxikaci organismu, je přenašečem dusíku mezi tkáněmi, regulátorem tvorby glykogenu v játrech a palivem v některých tkáních. Ale proč se zjevil glutamin jen nedávno? Hlavním důvodem bylo zařazení glutaminu jako neesenciální aminokyseliny /tělo si ji dokáže samo vytvořit/, přičemž i odborná veřejnost se přikláněla k názoru, že co je neesenciální, to není nutné.

Dalším chybným závěrem bylo, že pokud tělo potřebuje vytvořit nějakou živinu, bude mít vždy potřebné složky. Toto byly dva zásadní argumenty pro tehdejší úplnou ignoraci glutaminu, resp. jeho zavedení jako doplněk výživy. Glutamin je jedním z klíčových komponentů v procesu zvaném: glukóza - alanin cyklus. Tento cyklus se spouští v čase katabolismu, kdy se svalový protein štěpí na aminokyseliny, které jsou pak použity jako zdroj energie.

 Aminokyseliny leucinu, izoleucinu a jiných aminokyselin jsou včleněné do kyseliny glutamové, z níž vzniká glutamin. Ten se vstřebá do střeva a přeměňuje se na alanin. Ten se pak dostává do jater, kde je využitý jako energie.Glutamin se účastní na tolika důležitých metabolických pochodech a cyklech, že je opravdu těžké vybrat tu nejdůležitější funkci. V našem případě by to byla úloha při udržování dusíkové bilance, známé jako antikatabolický efekt.

Suplementace glutaminem také ovlivňuje:Regenerace svalů - Glutamín - Balenie: 500 g/100 dávok

  • zlepšuje funkce trávicího traktu
  • má nervově - ochranné účinky
  • zvyšuje produkci glykogenu v játrech
  • reguluje hladinu krevní glukózy
  • reguluje rovnováhu a metabolismus bílkovin
  • zabraňuje ztrátám svalové hmoty
  • přirozená podpora tvorby testosteronu a růstového hormonu
  • potlačuje produkci kyseliny mléčné ve svalech
  • zvyšuje vylučování amoniaku v ledvinách
  • chrání organismus před přetrénováním


Použití:

Je vhodný zejména pro rýsovací období. Podáváním glutaminu v kritickém stavu stresu /vyčerpávající cvičení/ dokážete v maximální míře zabránit devastaci svalstva. Je velmi spolehlivý a dosud nebyly zaznamenány žádné vedlejší účinky.

Dávkování:

Doporučuje se hlavně po fyzické námaze min. 5 gramů.

Aminokyselina KOMPAVA Glutamin.

Chci koupit teď!