Glukóza - hroznový cukr

Glukóza - hroznový cukr

Patří k nejvýznamnějším sacharidům. Zajišťuje okamžitý zdroj energie pro všechny buňky organismu, proto musí být neustále k dispozici. Optimální množství glukózy cirkuluje v krvi a v případě potřeby je přístupná pro buňky celého těla.

Nazýváme ji krevní glukóza a její hladina v krvi se stále doplňuje - rozkladem glykogenu, přímo z potravy ve formě čisté glukózy, sacharózy (cukru), nebo při trávení jiných sacharidů např. . maltodextrin , škrob, z nichž se molekuly glukózy postupně odštěpují.

Přenos molekul glukózy do buněk a tím i její využití pro získání energie zajišťuje hormon inzulín. Pokud se prudce zvýší hladina krevní glukózy (přímý příjem čisté glukózy nebo cukru z potravy), nastane stav, který se nazývá hyperglykémie. Inzulín se začne vyplavovat do krve ve velkých množstvích, což způsobí rychlý přenos glukózy do buněk a následně prudký pokles hladiny glukózy v krvi pod optimum.

Tento stav nazýváme hypoglykémie. Projevuje se malátností, ospalostí, poklesem energie a závratěmi u sportovců, kteří před sportovním výkonem přijmou velké množství jednoduchých sacharidů.

Na doplnění energie je proto lepší přijímat sacharidy ve formě složených sacharidů - maltodextrin , škrob, z nichž se glukóza postupně uvolňuje, čímž se zabraňuje stavem hyperglykémie a následné hypoglykémie.

glukóza = hroznový cukr

Chci koupit teď!

Štítky

GONEX, s. r. o., Pod Kopcem 107, Strání 68765, +420 903 473 211, gonex@kompava.sk
Používáním těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které nám pomáhají zajistit lepší služby. Více info