Diabetici - mohou vůbec sladké?

Diabetici - mohou vůbec sladké?

I diabetici mohou mít sladký život, stačí si vybrat vhodné potraviny a sladidlo. Naštěstí existuje mnoho přírodních produktů které plnohodnotně nahradí cukr a glykémie zůstane v normě. Bez problémů si tak mohou dopřát sladký čaj, kávu nebo sušenky i lidé, kteří se léčí na diabetes.

Sladké ovoce

Chuť na sladké se dá zahnat čerstvým nebo sušeným ovocem. Doporučuje se konzumovat zejména

sušený ananas, jahody, banány, borůvky, ale i sušené švestky. Toto ovoce dokáže snižovat cukr v krvi a můžete jím nahrazovat sladkosti. I zde ale platí, že všechno je třeba konzumovat s mírou.

RAW výrobky

RAW produkty, které jsou sladké obsahují místo cukru umělé jiné přírodní sladidla. Pokud tedy máte chuť na sladké, můžete sáhnout po RAW sušenkách nebo RAW čokoládě. Netřeba je ale konzumovat často. Neobsahují sice cukr, ale tuku v nich najdete dostatek. Pokud si je dáte příležitostně, určitě vám neuškodí. Je však lepší nahrazovat jejich fruktózou, čokoládou s vysokým obsahem kakaa nebo cereáliemi bez cukru a sladidel.

Sladidla pro diabetiky

Kromě umělých sladidel je na trhu množství přírodních produktů, které jsou ideální náhradou za klasický cukr. Vhodným sladidlem je například

ovocný cukr - erythritol, který nezvyšuje cukr v krvi ani hladinu inzulínu. Doporučená denní dávka je cca 80 g, jinak by mohl způsobovat zažívací potíže, což je při alkoholových cukrech poměrně běžné.

Další možností je březový cukr. I xylitol je alkoholový cukr, takže ho třeba konzumovat s mírou. Kromě toho, že je vhodný pro diabetiky prospívá i zubům a zvyšuje hustotu kostí.

Zmínit bychom měli i stevia, která je velmi populární a sladší než cukr. Přesto si ji mohou dopřát i cukrovkáři a použít ji nejen do nápojů, ale i při pečení a vaření. Jelikož má jedinečnou příchuť, při pečení dezertů ji můžete potlačit například hořkou čokoládou.

GONEX, s. r. o., Pod Kopcem 107, Strání 68765, +420 903 473 211, gonex@kompava.sk
Používáním těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které nám pomáhají zajistit lepší služby. Více info