Detoxikácia organizmu - proč by jsme ji neměli podcěnit
Detoxikácia organizmu - proč by jsme ji neměli podcěnit

Detoxikácia organizmu - proč by jsme ji neměli podcěnit

Detoxikácia organizmu - proč by jsme ji neměli podcěnit

Voda, kterou pijeme, vzduch, který dýcháme i potraviny, které jíme, obsahují množství škodlivých chemikálií (toxinů), které se denně dostávají do našeho organismu. Ačkoli v lidském organismu fungují mechanismy samočištění, postupně selhávají a nedokážu průběžně odstraňovat z těla odpad. Ten se ukládá v jednotlivých orgánech a buňkách. Imunitní systém je přetížen - vzniká množství zdravotních problémů.

 

Proč detoxikovat?

Jen v tlustém střevě dospělého člověka se nachází tři až pět kilogramů nestrávených a usazených zbytků potravy!

Čištění organismu od toxických látek se doporučuje vždy, pokud se dostaví pocit plnosti a organismus dává signál, že více živin zpracovat nevládne. Tradičně se doporučují detoxikace v obdobích, kdy se mění roční období - tehdy je organismus nejvíce náchylný na onemocnění.

Nejdůležitější je jarní půst. Doporučuje se i půst na podzim (září).

 

Jak detoxikovat?

Doporučuje se jíst ve zvětšené míře vláknina (střevní metla), olivový olej, jablečný ocet a mořské řasyAntioxidanty (vitamin A, E, C a selen), B - komplex, vápník, hořčík a zinek by měly být samozřejmostí. Acidofilní bakterie pomohou při detoxikaci obnovit střevní mikroflóru. Výhodné je konzumovat ovoce vcelku, které obsahuje právě vlákninu potřebnou pro střevo. Nevhodné je konzumovat alergizující potraviny (mléko, vejce), vnitřnosti, červené maso, smažená jídla, rafinovaný cukr.

Pitný režim 
 
Měl by se během detoxikace zvýšit dvojnásobně, aby mohli tekutiny odplavovat rozpuštěné toxiny. Nejlepší je pít čistou vodu, která odplavuje z buněk zplodiny buněčného metabolismu. Vhodné je pít čaje a extrakty z bylin jako jsou kopřiva, pampeliška, echinacea, lopuch, bříza a jiné. Nejsou vhodné sycené nápoje a zejména nápoje s obsahem cukru a chemikálií (např. fosforečnanů). Vhodné mohou být i ovocné šťávy ale ředěné vodou. Podpůrné účinky na čištění organismu má i petržel, česnek, rebarbora a vinnou révu.

 Žádný alkohol, žádné cigarety!

 

Detoxikaci podporuje fyzická aktivita (ne však vytrvalostní jako dlouhodobé běhy, cyklistika…), teplé koupele, teplá sprcha a sauna pro zvýšení vylučování škodlivých látek. Odpočinek, relaxace a eliminace stresů umožňuje lepší průběh detoxikace. Při detoxikaci tělo potřebuje energii na rozkládání toxinů, proto velký výdej energie není vhodný. Člověk by se cítil velmi unaveně a ospale.

Pokud je organismus plný toxinů - během detoxikace se mohou projevit bolesti hlavy, podrážděnost, slabost, únava, fonofobie (přecitlivělost na zvuky), zhoršení spánku, zvracení, průjem, ekzémy… Nejsou to příznaky onemocnění, ale očišťování organismu.

 

Jaké jsou varovné signály zanesení organismu? 


 • alergie nebo nesnášenlivost některých potravin
 • zápach z úst, páchnoucí plyny a stolice
 • zácpa, průjem, hrudkovitá stolice, nepravidelný pohyb střeva
 • časté přetížení, chřipka, nachlazení
 • nadýmání nebo plynatost, časté poruchy tenkého střeva
 • časté bolesti hlavy z neznámých příčin
 • obecné bolesti, které migrují z místa na místo
 • nesnášenlivost mastných jídel
 • nízká energie, ztráta vitality z neznámé příčiny                                                    
 • bolest v dolní části páteře
 • snížená odolnost vůči infekcím
 • potřeba dlouhého spánku
 • bolest v játrech nebo ve žlučníku
 • před menstruační syndrom (PMS), zapálený prs, vaginální infekce
 • kožní problémy: vyrážky, uhrovitost, akné

Úspěšnost detoxikace = Růžový jazyk v zrcátku

 

Jazyk je orgánem chuti a začátkem trávicího traktu. Jazyk můžeme označit za zrcadlo celého trávicího ústroji. Čistý růžový jazyk je známkou čistoty trávicích orgánů, a na opak - jakýkoliv povlak je svědectvím o jejich znečištění. Zčervenání, nažloutlý nebo nazelenalý povlak jazyka ukazuje na poruchy v metabolismu, hnědo-černé zbarvení indikuje narušení pohybu výluhy a jejímu rozkladu. Nejčastěji se u lidí vyskytuje bílý povlak, který oznamuje toxicitu v trávicím traktu.

Podívejme se tedy s vyplazeným jazykem do zrcadla a přesvědčme se sami o čistotě našeho organismu!

Není růžový? 

Je čas se detoxikovat!

Chci koupit teď!