Zákaz uvádění enzymu Serrapeptase na trh

Vážení zákazníci,

Kompava spol. s ro si Vás dovoluje informovat o předpokládaném zákazu uvádění na trh výživového doplňku Serrapeptase plus. Dosud bez problémů obchodovatelný a u zákazníků nesmírně žádaný a oblíbený bioaktivní enzym serapeptáza, z důvodu aktualizace legislativy EU, která je nadřazenou nad legislativu České republiky, přechází do stavu, kdy již nesmí být nabízen zákazníkovi.

Enzym serapeptáza je v EU znám od 80. let minulého století. Byly s ním dělány mnohé testy a studie, což dokazuje i bohatá publikační činnost. Tento enzym se prodává na trhu EU několik desetiletí jako doplněk stravy, který je vyráběn ve státech EU, případně dovážený mimo EU.

V roce 2016 byl produkt Kompava Serrapeptase plus oznámený Úradu veřejního zdravotnictví Slovenské republiky. Výroba výživového doplňku Kompava Serrapeptase plus - vysoce účinného proteolytického enzymu, byla započata v říjnu roku 2016.

EU se od 1.1.2018 rozhodla, že enzymu serapeptáza uděluje status látky "Novel Food - Nová potravina". Status mluví o Novel Food jako o látce, která se nepoužívala jako jídlo nebo potravinový ingredient před datem 15. květen 1997 v některém z členských států Evropské unie. V důsledku toho nemůže žádný členský stát EU vyrábět, prodávat ani distribuovat žádný produkt obsahující enzym serapeptázu v rámci EU. Děje se tak z důvodu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2015/2283 ze dne 25. listopadu 2015 o nových potravinách.

Rozhodnutí Evropské komise o zákazu zákazu umísťování serrapeptázy

Zároveň si Vás dovolujeme informovat, že společnost Kompava podniká proaktivní kroky z hlediska legislativních procesů o opětovné navrácení serapeptázy statusu povolené látky ve výživových doplňcích a do portfolia našich produktů. Důvodem je neutuchající silná poptávka našich zákazníků po tomto vysoce aktivním enzymu.

V případě bližších informací týkajících se zákazu, Vás prosíme obrátit se na Úřad veřejného zdravotnictví Slovenské republiky nebo na stránku Evropské komise - sekce Novel Food.

Děkujeme Vám za pochopení.

KOMPAVA spol. s r.o

GONEX, s. r. o., Pod Kopcem 107, Strání 68765, +420 903 473 211, gonex@kompava.sk
Používáním těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které nám pomáhají zajistit lepší služby. Více info