Co jste se vždy chtěli zeptat na téma imunita
Co jste se vždy chtěli zeptat na téma imunita

Co jste se vždy chtěli zeptat na téma imunita

Co jste se vždy chtěli zeptat na téma imunita Kašeľ, nádcha a kýchanie. Traja nerozluční kamaráti, ktorí už navštívili organizmus úplne každého. Sú totiž súčasťou virózy nazývanej prechladnutie. Príznaky ako upchatý nos, kýchanie či bolesť v hrdle, nie sú síce závažné, bývajú však nepríjemné.

Kašel, rýma a kýchání. Tři nerozluční kamarádi, kteří již navštívili organismus úplně každého. Jsou totiž součástí virózy zvané nachlazení. Příznaky jako ucpaný nos, kýchání či bolest v krku, nejsou sice závažné, bývají však nepříjemné.

Jakým způsobem získáváme nachlazení nejčastěji?

Nejčastěji se přenáší kýcháním či kašláním. Stačí když při někom s těmito příznaky sedíme či stojíme v autobuse, tramvaji, v práci nebo jsme prostě byli v kontaktu s někým nemocným. Problémem však je, že to že jsme prochladli, neznáme ihned. První symptomy se objeví až po několika hodinách. Nachlazení na rozdíl od chřipky není tak intenzivní.

Co bývá nejčastější problém nachlazení, resp. jeho opakování?

Oslabená imunita. Imunita je vlastně schopnost našeho organizmu úspěšně reagovat proti původci choroby. To že to náš organismus nezvládne je důvodem sníženého příjmu vitaminů z čerstvého ovoce a zeleniny. No a v těchto měsících je to i nedostatek slunce či nízké teploty. Proto musíme tělu pomoci jinak.

Kdo a proč je nejvíce ohrožen?

Oslabenou imunitu mívají především děti, jejichž imunitní systém ještě není plně rozvinutý. Stejně "problémoví" jsou i starší lidé, u kterých je tento systém do jisté míry opotřebován.

"Imunitu u nás běžně ohrožuje přehnaná fyzická námaha a vyčerpání,

stejně jako psychické napětí a stres. "

Je možné prochladnutí předcházet?

Ano, posilováním imunitního systému.

Co může posílit imunitu a pomoci při nachlazení?

Nezastupitelné místo při posilování imunity a prevenci při nachlazení mají látky jako jsou vitaminy nebo například esenciální aminokyseliny. Vitamíny jsou látky, které musí náš organismus přijímat pravidelně avšak ve velmi malých množstvích. Esenciální aminokyseliny jsou látky, které si náš organizmus nedokáže vytvořit sám a proto je musí získat v potravou nebo prostě z vitaminových doplňků.

Sáhněte po vitaminových doplňcích s postupným vylučováním. Ocení to váš organismus i peněženka.

To, že je třeba doplňovat vitamíny jako "céčko" či ostatní látky a minerály, je známý fakt. Pokud však sáhnete po vitaminových doplňcích, je výhodnější abyste si pořídili ty s efektem postupného uvolňování vitamínu C (například během 12 hodin). Když totiž dáme do našeho těla příliš velké množství vitamínů najednou, to si z nich vezme jen tolik, kolik v daný čas dokáže zpracovat. Ostatní bez užitku z těla vyloučí.

Doplňte si vitamíny, minerály, aminokyseliny či enzymy, které si náš organismus neumí vytvořit sám.

Zajímavé jsou i vitamino minerální nápoje na překyselený organismus a podporu detoxikace. Nebo jednoduše třeba sáhnout po přípravcích s obsahem kolostra (medziva), což je látka která slouží jako první potrava pro novorozence, která začíná budovat imunitu od prvopočátku.

Většina z nás však na svou imunitu myslí, až když je pozdě. Když nachlazení propukne, vitamíny a ostatní doplňky pomohou rychleji se zotavit, avšak nevyléčí. Je vhodné tělu dodávat to co potřebuje pravidelně a ideálně v předstihu.


Mgr. Zuzana Lukačovičová, PhD.

Marketingový špecialista