Chcete být zdravější, krásnější a inteligentnější?

Chcete být zdravější, krásnější a inteligentnější?

Hladujte...  Pod pojmem hladovka, některým lidem "běhá  husí kůži po zádech" - ano, někteří lidé pociťují při této představě až panický strach - no přejídání se nebojí!… Přejídání se bohužel stává běžnou, zcela samozřejmou záležitostí. Ze zdravotního hlediska je to však úplně naopak. To, co si oko neodepře, chuť potěší, ne vždy musí tělu "padnout na užitek".


Pokud zkombinujeme několik různých potravin složených ze sacharidů, bílkovin i tuků, vzniká paradoxní situace, kdy organismus není schopen nastavení konkrétního trávicího programu. A několik trávicích programů zároveň pracovat nemůže - proto po vydatném obědě pociťujeme únavu / právě z tohoto důvodu vznikla dělená strava /. Dnes si už málokdo dokáže jídlo úplně odepřít - zejména, když si ho víme tepelně upravit, což způsobuje příjemnou vůni, která nám dráždí chuťové pohárky… potravinu si umíme i vzhledově krásné a pestře naservírovat, zkombinovat s další… toto všechno najdeme v nádherných ilustracích různých kuchařských knížek.

Podívejme se na jídlo a hladovku z opačného hlediska: Půst se využíval již na Východě jako prostředek, který nejenže omlazuje, ale zejména dodával duchovní čistotu, díky níž se zlepšovaly vnímací schopnosti člověka. Poznali a praktikovali ji i řecký filozof Platón, Sokrates a otec medicíny Hippokrates i Ježíš, Ghandi a Mohamed. Každý z nich držel / až 40 denní!!! / Post- zejména před nějakým určitým úkolem,  který vyžadoval úplné soustředění, přemýšlení a zejména vnímaní.

Právě zde - před mnoha staletími se již setkáváme s otázkou: je lepší BÝT, nebo MÍT?…

Hladovka / půst je proces, kdy tělo hladoví, nedostává žádnou stravu. A to je pro tělo, které bylo zvyklé na pravidelný přísun potravy, najednou šok. Neví, co se děje, proto se staví do obranného postoje: "pomáhá si samo, jak umí" aby přežilo. Jako zdroj energie využívá zásoby sacharidů, později tuků a bílkovin. Vedle toho likviduje nemocné buňky a toxiny. Látky vzniklé rozpadem starých a odumřelých buněk organismus využije a na jejich  místě vytvoří nové. A toto je velmi pozitivní informace, protože omlazení organismu se dá skutečně vidět i pouhým okem.

Během hladovění se organismus přeorientuje z funkce vstřebávací / příjem a zpracování potravy / na funkci vylučovací / vyplavování toxinů /. Jakmile však hladovku přerušíme byť jen malinkým soustem potravy, okamžitě přepíná na metabolismus a proces vnitřní očisty je tak narušen.

Proto je třeba vytrvat, proces v žádném případě nepřerušovat. Nejideálnější je hned na začátku si určit svůj cíl. U každého je motivace jiná - může jí být například:

-zdraví 

-krása

-inteligencí, sebezdokonalení… 

Samozřejmě, hladovění vyžaduje osobní disciplínu a není vhodné pro všechny / zejména ne pro lidi, kteří jsou pod lékařským dohledem a jsou závislí na lécích /. Jeho délka je také individuální - každý máme jiné energetické zásoby a zvyky… Každopádně: minimálně 1 den hladovky je pro organismus lepším lékem než jakýkoli jiný suplement. Odvážnější lidé, kteří jsou zdraví, si s klidným svědomím mohou dopřát i 3 dny.

 

Po takové krátké době asi chytřejší a hezčí nebudeme:-), ale určitě budeme pozorovat pozitivní změny ze zdravotního hlediska.

GONEX, s. r. o., Pod Kopcem 107, Strání 68765, +420 903 473 211, gonex@kompava.sk
Používáním těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které nám pomáhají zajistit lepší služby. Více info