Bílkoviny v luštěninách

Bílkoviny v luštěninách

Lušteniny

Tato skupina potravin v poslední době stoupá v podvědomí jako sportovní, tak i racionální výživy. Jejich předností je vysoký obsah biologicky aktivních látek, jako jsou cenné rostlinné oleje, lecitin, minerální látky, vitamíny a vláknina. Nejkvalitnější je sójová bílkovina.

Nevýhodou luštěnin z hlediska stravitelnosti bílkovin je buněčná struktura s obsahem celulózy, která brzdí trávení a tím způsobuje plynatost. Tento problém lze ve velké míře omezit předběžným namočením a naklíčením luštěnin před jejich kuchyňskou úpravou.

D á v k o v a n í   b í l k o v í n

Za optimální denní dávku uvádí Americká akademie věd 0,8 g na kilogram tělesné hmotnosti. Výrazně vyšší nároky na přívod bílkovin má organismus v období růstu, puberty. Ženám v období těhotenství a laktace se doporučuje zvýšit dávku o 10 až 20 g denně.

Obecně známá je vyšší spotřeba bílkovin u silových sportovců, zvláště v období tréninku zaměřeného na zvyšování objemů, kdy se doporučuje 2 až 2,5 g na 1 kg tělesné hmotnosti. V praxi se nejednou setkáváme s tendencí přijímat extra vysoké dávky, 3,4 případně více gramů bílkovin na 1 kg tělesné hmotnosti.
Neplatí ani zde však, že když je něco dobré, tak třikrát více, je třikrát lepši. Spíše naopak. Nadbytečné bílkoviny nedokáže organismus efektivně využít na stavbu svalové hmoty. Tyto se využívají jako energický substrát nebo jejich tělo přeměňuje na tělesný tuk. V obou případech jsou neúměrně zatíženy ledviny a játra.

Problémem při dávkování bílkovin bývá, že při konzumaci relativně nízkotučných jídel dostaneme do těla při vyšších dávkách i více tuků. Řešení? Pouze proteinové přípravky nám mohou zaručit, že přivedeme do těla dostatek bílkovin bez toho, abychom konzumovali nadbytečný tuk, kterého je nakonec dost i v běžné stravě.

 

B2B zóna

Možnost velkoobchodní spolupráce

Doprava nad 2500 Kč zdarma

Při nákupu nad 2500 Kč máte dopravu zdarma

Referencie

Naši zákazníci sú spokojní s produktami značky Kompava

Věrnostní systém

 Poskytujeme věrnostní body při nákupu

Benefity

Odměňujeme stále zákazníky

KOMPAVA spol. s r. o., Pod Kopcem 107 , Strání 68765, +420 602 426 550, gonex@kompava.sk
Používáním těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které nám pomáhají zajistit lepší služby. Více info