Artróza kloubů

Artróza kloubů

Artróza kloubů je degenerativní onemocnění kloubů a vazů. Jde o onemocnění, při kterém chrupavčité části kloubů ztrácejí svou strukturu. Klouby neplní schopnost vylepšovat pohyb, netlumí nárazy. Nejvíce jsou postiženy nejvíce namáhané klouby. Postihuje lidi ve věku nad 50 let.

 

 

 

Jaké jsou příčiny a symptomy artrózy?

Mezi nejčastější příčiny patří dlouhodobá opotřebení kloubů, dědičnost, nadváha, špatná životospráva, slabá regenerace chrupavky.

Symptomy jsou bolesti a nehybnost kloubů. Tyto bolesti sílí při studeném a vlhkém počasí a při záťěži. Bolestivá je hlavně zátěž jako chození nahoru a dolů po schodech při artróze kolenního kloubu. Naproti tomu je cyklistika možné většinou bez problémů. Pro artrózu je typická i takzvaná bolest v návalech. To znamená, že po delším odpočinku jsou první pohyby bolestivé a zlepšují se až po několika metrech. Tím se artróza odlišuje od zánětlivých onemocnění, které většinou vykazují především ranní bolest.

                                                                                      

Rozeznáváme dva druhy artrózy:

  •  primární artróza je výsledkem stárnutí, nebo nadměrného zatížení kloubů, např. nadváhou, těžkou fyzickou prací nebo sportem.

  •  k sekundární artróze dochází následkem vrozených změn kloubů, pak onemocnění např. na revma a cukrovku nebo úrazy. 

 

Jak si pomoci při artróze kloubů?

  • Změna stravování: lidé s artrózou mají zvýšenou potřebu vápníku a vitamínů C, E, B1, B6 AB12. Proto se zásadně doporučuje vegetariánská strava bohatá na zeleninu, ovoce a celozrnné obiloviny, ovesné vločky. Maso konzumovat pouze drůbeží a ryby. Dělat si pomazánky s pivovarských kvasnic.Také se doporučuje užívat pampeliškový med, kterým si můžeme přislazovat jídlo. 

  • Upravit váhu: nadváha více opotřebovává klouby.

 

Doporučené vitamíny při artróze kloubů
 

Vitamín E - v oleji z obilných klíčků, olivách, v celých zrnech, zelenolistej zelenině, vajíčkách, avokádu.

Vitamin B1 (thiamin) - droždí, pšeničné klíčky, slunečnicová jádra, sója, arašídy, mák, sezam, proso loupané, ovesné vločky, pšenice, rýže natural.

Vitamin B6 (pyrodoxin) - droždí, pohanka, pšeničné klíčky, oves, lněné semeno, proso, slunečnicová jádra, pšenice, dýně, růžičková kapusta.

Vitamin B12 (kobalamin) - ničí se vařením. A rozkládá účinkem světla. Užívání nadměrných dávek vitamínu C, způsobuje ztráty vitamínu B12. V rostlinách se nenachází. Vzniká činností mikrorganizmů v tělech živočíchov. Pro vegetariánskou stravu potřební pro toto onemocnění je využití jen v malém množství v tofu, v sójovém mléce, vajíčku. Nejvíce je jich ve vnitřnostech (játrech).

 

Sport

Samozřejmě se nedoporučují tvrdé sporty, taktéž fotbal, horolezectví, džoging, squash, badminton které zatěžují kolena a kyčelní klouby. Poručuje se plavání, cyklistika, speciální cvičení na klouby. Pravidelný pohyb je základ úspěchu pro posilování kloubů. Nejlepší je plavání a cviky jako v popisu v Artritidě. 


                                    Chci koupit teď!