Taurin - ideální stimulant pro mozek a srdce 26. 02. 2015

Taurin je neesenciální aminokyselina, která obsahuje v molekule síru. V organismu se vytváří ze dvou aminokyselin, kterými jsou cystein a methionin.

 

 

 


V jakých potravinách ji můžeme najít?

Druh potraviny

Množstvo

Taurín v mg

Tvrdé syry

85g

3000

Tvaroh

100g

1700

Granola

100g

650

Bravčové mäso

85g

540

Ovsené vločky

100g

500

Plnotučné mlieko

100ml

400

Mliečna čokoláda

100g

400

Biely jogurt

100g

400

Hamburger

100g

390

Obilné klíčky (sušené)

100g

1500

Vajce

1ks

350

Morčacie mäso

85g

240

Kačacie mäso

85g

240

Kuracie mäso

85g

185

Párok (priemer)

85g

185

Avokádo

100g

180

(Petr Fořt: Zdraví a potravní doplňky, Euromedia Group, k.s.-Ikar, Praha 2005)

Taurin se podílí na tvorbě soli žlučových kyselin (součást žluči), které hrají důležitou roli při trávení a vstřebávání tuků. Soli žlučových kyselin rozbíjejí větší tukové kapičky přijaté potravou na menší, čímž zvětšují povrch tukových částic pro působení trávicích enzymů (lipáz) a podporují efektivní využití složek tuků organismem. Je zodpovědný i za optimální vstřebávání vitaminů rozpustných v tucích.

Taurin se v organismu shromažďuje zejména v místech, které jsou nervově stimulovány (srdce, svaly, mozek). Chrání srdce před vznikem arytmie (nepravidelná srdeční frekvence) a podporuje snižování krevního tlaku. Je také pozitivní inotropní, což znamená, že zvětšuje sílu kontrakce (stahu) srdečního svalu, čímž podporuje vypuzování krve ze srdce a dostatečné zásobování organismu krví.

Velkou předností taurinu je, že podporuje přesouvání glukózy z krve do buněk (podobně jako hormon inzulín) a zlepšuje citlivost buněk na inzulín. Pokud by se citlivost buněk na hormon inzulín snížila, glukóza se bude hromadit v krvi, což je pro organismus toxické a může vést ke vzniku cukrovky. Taurin tedy můžeme považovat za látku, která je účinná v prevenci vzniku cukrovky.

Málo známou skutečností je, že taurin je také skvělý antioxidant. Bojuje proti volným radikálům a udržuje buňky živé a zdravé.

Má důležitou roli i při hospodaření s vodou v organismu (osmoregulácia) av kombinaci se zinkem zabraňuje tvorbě otoků, které vznikají při hromadění buněčné tekutiny mimo buňky.

 

Další pozitivní účinky taurinu

  • zlepšuje pohyblivost a funkčnost spermií,
  • podporuje hydrataci organismu
  • zlepšuje mozkové funkce
  • zvyšuje výkonnost ve sportu
  • podporuje regeneraci a rychlejší zotavení
  • chrání sítnici oka před poškozením
  • podporuje spalování tuků
  • chrání buňky jater před poškozením


Taurin je vhodný i pro malé děti (přidává se do dětské výživy), protože podporuje správný vývoj a růst organismu.

Dávkování:

Za běžnou (účinnou) dávku se považuje 0,5 - 1,5 g taurinu. Pro podporu fyzického výkonu a mentální aktivity se doporučuje 1,5 - 2,5 g taurinu. Na zlepšení činnosti jater 3 - 4 g taurinu. Maximální denní dávka je 10 g.

 

 

Chci koupit teď!

Diskuse

vaše benefity

Benefity

Výroba splňuje nejpřísnější evropské směrnice - systém řízení jakosti dle ČSN EN ISO 22000:2005 a kontrolní systém HACCP. Při nákupu výrobků v našem e-shopu poskytujeme zákazníkům věrnostní body, dopravu zdarma nad 100 EUR a rychlé dodání, nakolik jsme výrobcem produktů.

odborní poradenství

Odborné poradenství

Našim produktům rozumíme a proto vám umíme nabídnout odborné informace a poradenství v článcích, recenzích a videích. Samozřejmě vám radi zodpovíme na vaše dotazy spojené s užíváním našich výrobků tak, aby ste byli maximálně spokojeni.

headline-3-obrazek

Kompava Sponzoring

Naše výrobky používají profesionální i hobby sportovci  sportovních odvětví, jsou s nimi maximálně spokojeni a důvěřují jim. Sponzorujeme nejen samostatných sportovců - ať už z kulturistiky, silového trojboje, triatlonu, cyklistiky, volejbalu, vodních sportů, ale i sportové kluby.