NO oxid dusnatý a cévy 26. 02. 2015

Naringin je jedním z nejznámějších citrusových flavonoidů, který je obsažen především v grapefruitovém džusu a je příčinou hořké chuti. Velmi důležitou vlastností naringinu je schopnost zlepšovat elasticitu a propustnost cévního systému, což má význam v prevenci kardiovaskulárních chorob.

NO je nejdůležitější cévní modulátor. Je produkován buňkami obklopujícími stěny cév - endotelových buněk. Molekuly NO rozšiřují cévy tím, že reagují s receptory uloženými v hladkém svalstvu cév, čímž způsobují relaxaci a tím i rozšíření lumen cév. NO reaguje také s krevními destičkami a zabraňují tvorbě plátů na stěnách cév, které mohou způsobit ucpání (krevní destičky se na sebe až tak nelepí jako v prostředí z malých množství NO), snižuje se tvorba trombů. NO reaguje jako katalyzátor (spouštěč) na enzymy v endoteliálních buňkách, které ho produkují.

Čím více ho v krvi koluje, tím se ho i více vylučuje. Zlepšuje mikrocirkulaci ve všech tkáních (každý orgán obdrží potřebné množství kyslíku). Zlepšuje mikrocirkulaci až o 78 % v průběhu 15 minut. Jeho působením se i ty nejtenčí vlásečnice nezanáší a jsou stále průchodné.

Důležitá je mikrocirkulace u diabetiků, u kterých nedokrevnost končetin může způsobit např. diabetickou nohu (tkáň začne důsledkem nedostatku kyslíku odumírat a vytvoří se otevřená rána). Zvýšením prokrvení se pak rány hojí rychleji. Rozšiřuje cévy, krev proudí rychleji, čímž se snižuje i krevní tlak.

Existují i ​​faktory, které na NO působí negativně. Poškozením stěny cévy se poškodí i syntéza NO a tím se vytvářejí krevní pláty ve větších množstvích. Právě vysoký krevní tlak, ateroskleróza a cukrovka způsobují postupné poškození cévní stěny, začnou se vytvářet pláty krevních destiček a vznikají tromby, které po utržení mohou způsobit ucpání tepny (srdeční infarkt, mozková příhoda…).

Chci koupit teď!

vaše benefity

Benefity

Výroba splňuje nejpřísnější evropské směrnice - systém řízení jakosti dle ČSN EN ISO 22000:2005 a kontrolní systém HACCP. Při nákupu výrobků v našem e-shopu poskytujeme zákazníkům věrnostní body, dopravu zdarma nad 100 EUR a rychlé dodání, nakolik jsme výrobcem produktů.

odborní poradenství

Odborné poradenství

Našim produktům rozumíme a proto vám umíme nabídnout odborné informace a poradenství v článcích, recenzích a videích. Samozřejmě vám radi zodpovíme na vaše dotazy spojené s užíváním našich výrobků tak, aby ste byli maximálně spokojeni.

Kompava Sponzoring

Naše výrobky používají profesionální i hobby sportovci  sportovních odvětví, jsou s nimi maximálně spokojeni a důvěřují jim. Sponzorujeme nejen samostatných sportovců - ať už z kulturistiky, silového trojboje, triatlonu, cyklistiky, volejbalu, vodních sportů, ale i sportové kluby.