L-Glutamin - ideální aminokyselina na regeneraci 26. 02. 2015

Svými pozitivními účinky se považuje za nejpestřejší. Řadí se mezi ty, které si tělo dokáže vytvořit i samo. Podceňovat doplňování glutaminu výživou však není správné. Proč je to tak?

Během intenzivního tréninku dochází k velkým ztrátám glutaminových zásob. Snižuje se síla a ubývá celková vitalita. Tělo sice dokáže doplnit ztracenou aminokyselinu, ale nato potřebuje čas. Aby byla původní hladina obnovena, musí tělo regenerovat. To však může trvat i 4 až 6 dní!

Zlepšení účinků regenerace a její urychlení je předpokladem pro kvalitnější tréninkový proces. Přidávat tréninkové zatížení se nedá do nekonečna, každý máme omezený čas. Pokud již tělo není schopno přijmout další zatížení, je třeba hledat rezervy v regeneraci. Jednou z nich je výživa a glutamin. Jeho dostatek je předpokladem pro podávání optimálního výkonu.

Asi nejznámějším účinkem je přirozená podpora tvorby testosteronu a růstového hormonu v tele. Tento účinek je populární zejména v objemovém a silovém tréninku. Další příjemnou vlastností je potlačování kyseliny mléčné ve svalech. Zmenšuje se tak zakyselení organismu a zmírňuje svalovicu. Až 19% z glutaminu je vlastně dusík. Glutamín vlastně představuje hlavního vektoru této látky do svalové buňky. Pomáhá tak udržovat pozitivní dusíkovou bilanci. Tu je nezbytná pro růst svalů a je spojována s tzv. anti-katabolickým účinkem.

Anti-katabolický účinek glutaminu působí ochranně před úbytkem svalové hmoty. Zvýšený význam má i tehdy, pokud se snažíte zhubnout. Při úbytku hmotnosti často nedochází pouze ke ztrátě tuku, ale i bílkoviny. Dostatečná zásoba glutaminu zde působí jako pojistka, aby úbytek svaloviny byl co nejmenší. Je časté, že přetížený nebo přetrénování člověk je zároveň chorlavý. Tělo jde až na dno svých možností a látkových rezerv. Po jejich vyčerpání už není schopno výkonu. Jedním z důvodů může být i dlouhodobý nedostatek této aminokyseliny. Okrem příznivých účinků na tělo, působí glutamin i na mysl. Známý je příznivý dopad na mentální aktivitu a paměť. Glutamín slouží jako zdroj energie pro nervové buňky.

Lze jej nalézt v každodenní potravě. Jak aminokyselina je součástí bílkovin, za hlavní zdroj se považují zejména rostlinné formy proteinů. Je vhodný pro široké spektrum populace s různými tréninkovými cíli / síla, objem, rýsování + dieta atd. /

Dávkování by mělo být 2xdenně po 5 gramů, první dávka hned ráno, resp. před spaním. Na trhu lze dostat glutamin v různých formách: prášek, tablety, kapsle. Kompava vám nabízí Glutamin ve formě prášku v 300 g balení.

 Chci koupit teď!

Diskuse

Na nás sa môžete spoľahnúť. Kompave môžete veriť.

Benefity

Výroba splňuje nejpřísnější evropské směrnice - systém řízení jakosti dle ČSN EN ISO 22000:2005 a kontrolní systém HACCP. Při nákupu výrobků v našem e-shopu poskytujeme zákazníkům věrnostní body, dopravu zdarma nad 100 EUR a rychlé dodání, nakolik jsme výrobcem produktů.

odborní poradenství

Odborné poradenství

Našim produktům rozumíme a proto vám umíme nabídnout odborné informace a poradenství v článcích, recenzích a videích. Samozřejmě vám radi zodpovíme na vaše dotazy spojené s užíváním našich výrobků tak, aby ste byli maximálně spokojeni.

Kompava Sponzoring

Naše výrobky používají profesionální i hobby sportovci  sportovních odvětví, jsou s nimi maximálně spokojeni a důvěřují jim. Sponzorujeme nejen samostatných sportovců - ať už z kulturistiky, silového trojboje, triatlonu, cyklistiky, volejbalu, vodních sportů, ale i sportové kluby.