Jak správně dávkovat BCAA? 04. 08. 2015

Esenciální aminokyseliny známé i pod zkratkou BCAA, jsou jedním z nejpoužívanějších doplňků výživy. Jde o kombinaci leucinu, isoleucinu a valinu v poměrech nejčastěji 2:1:1 nebo 4:1:1. Nejčastější otázkou, kterou dostáváme denně od našich zákazníků, je jak správně dávkovat BCAA? Odpověď naleznete níže v článku, který je zaměřen na užívání aminokyselin obecně pro každého sportovce.

 

Tréninkový den

BCAA aminokyseliny je nejvhodnější dávkovat před a po tréninku. Před tréninkem slouží jako rychlý zdroj energie během výkonu a zároveň chrání sval před katabolickými ději, které se dějí během těžkého tréninku. Po tréninku jsou důležitým zdrojem na regeneraci poškozených svalových vláken, neboť svalová tkáň sahá právě po aminokyselinách s rozvětveným řetězcem (BCAA) jako prvních. BCAA spolu s glutaminem obsažené i v naší novince K4 Power BCAA mají největší zastoupení ve svalové buňce. O tom, kolik minut před tréninkem třeba BCAA užít, rozhoduje i to, v jaké formě BCAA jsou. Kapsule (Amino BCAA Forte) je vhodné užívat přibližně 30 až 45 minut před tréninkem; práškovou formu rozdělanou ve vodě (K4 power BCAA) asi 15 - 20 minut před tréninkem.

Dávkování BCAA po tréninku je u všech forem vhodné ihned. Nejrychleji se samozřejmě vstřebává prášková forma rozdělaná ve vodě.

Netréninkový den

V době volna tělo a svaly regenerují a nejdůležitější období regenerace je právě spánek. Proto je vhodné BCAA užívat před spaním a ihned po probuzení, kdy vaše svaly akutně potřebují doplnit aminokyseliny pro další fungování, jako zdroj energie a stavební látky. Další dávku můžete užít kdykoliv během dne, nejlépe nalačno.

Jaké množství?

Obecně se doporučuje přijmout 3 - 5 g BCAA v jedné dávce 2 - 3x denně. To znamená přijmout v jedné dávce 8 - 12 kps Amino BCAA Forte nebo 2 odměrky K4 Power BCAA. Samozřejmě, závisí to i na hmotnosti sportovce. Čím více aktivní (svalové) hmoty, tím více BCAA. Pro lepší přepočet to znamená přibližně 0,05 g na kg hmotnosti.

Autor: Ing. Boris Steinecker

                                 

Chci koupit teď!

Diskuse


Nikola 22. 03. 2016, 19:21

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak je to s tím počítání na kilogram. Píšete zde, že je nejlepší počítat s 0,05 g na 1 kg váhy, ale mám tedy s váhou 50 kg používat 2,5 g před tréninkem a 2,5 g po tréningu? Nebo mám 2,5 g rozdělit do dávky 1,25 g před a 1,25 g po tréningu? :))

Adriana Adamčová Administrátor 22. 03. 2016 | 19:21

Dobrý deň Nikola,

odporúčame Vám Instantné aminokyseliny K4 Power BCAA dávkovať 1 dávku pred tréningom, 1 dávku po tréningu. 1 dávka = 2 odmerky prášku (11g) rozmiešať v 250 – 300 ml vody.

vaše benefity

Benefity

Výroba splňuje nejpřísnější evropské směrnice - systém řízení jakosti dle ČSN EN ISO 22000:2005 a kontrolní systém HACCP. Při nákupu výrobků v našem e-shopu poskytujeme zákazníkům věrnostní body, dopravu zdarma nad 100 EUR a rychlé dodání, nakolik jsme výrobcem produktů.

odborní poradenství

Odborné poradenství

Našim produktům rozumíme a proto vám umíme nabídnout odborné informace a poradenství v článcích, recenzích a videích. Samozřejmě vám radi zodpovíme na vaše dotazy spojené s užíváním našich výrobků tak, aby ste byli maximálně spokojeni.

headline-3-obrazek

Kompava Sponzoring

Naše výrobky používají profesionální i hobby sportovci  sportovních odvětví, jsou s nimi maximálně spokojeni a důvěřují jim. Sponzorujeme nejen samostatných sportovců - ať už z kulturistiky, silového trojboje, triatlonu, cyklistiky, volejbalu, vodních sportů, ale i sportové kluby.