Bílkoviny v luštěninách 26. 02. 2015

Lušteniny

Tato skupina potravin v poslední době stoupá v podvědomí jako sportovní, tak i racionální výživy. Jejich předností je vysoký obsah biologicky aktivních látek, jako jsou cenné rostlinné oleje, lecitin, minerální látky, vitamíny a vláknina. Nejkvalitnější je sójová bílkovina.

Nevýhodou luštěnin z hlediska stravitelnosti bílkovin je buněčná struktura s obsahem celulózy, která brzdí trávení a tím způsobuje plynatost. Tento problém lze ve velké míře omezit předběžným namočením a naklíčením luštěnin před jejich kuchyňskou úpravou.

D á v k o v a n í   b í l k o v í n

Za optimální denní dávku uvádí Americká akademie věd 0,8 g na kilogram tělesné hmotnosti. Výrazně vyšší nároky na přívod bílkovin má organismus v období růstu, puberty. Ženám v období těhotenství a laktace se doporučuje zvýšit dávku o 10 až 20 g denně.

Obecně známá je vyšší spotřeba bílkovin u silových sportovců, zvláště v období tréninku zaměřeného na zvyšování objemů, kdy se doporučuje 2 až 2,5 g na 1 kg tělesné hmotnosti. V praxi se nejednou setkáváme s tendencí přijímat extra vysoké dávky, 3,4 případně více gramů bílkovin na 1 kg tělesné hmotnosti.
Neplatí ani zde však, že když je něco dobré, tak třikrát více, je třikrát lepši. Spíše naopak. Nadbytečné bílkoviny nedokáže organismus efektivně využít na stavbu svalové hmoty. Tyto se využívají jako energický substrát nebo jejich tělo přeměňuje na tělesný tuk. V obou případech jsou neúměrně zatíženy ledviny a játra.

Problémem při dávkování bílkovin bývá, že při konzumaci relativně nízkotučných jídel dostaneme do těla při vyšších dávkách i více tuků. Řešení? Pouze proteinové přípravky nám mohou zaručit, že přivedeme do těla dostatek bílkovin bez toho, abychom konzumovali nadbytečný tuk, kterého je nakonec dost i v běžné stravě.

 

Na nás sa môžete spoľahnúť. Kompave môžete veriť.

Benefity

Výroba splňuje nejpřísnější evropské směrnice - systém řízení jakosti dle ČSN EN ISO 22000:2005 a kontrolní systém HACCP. Při nákupu výrobků v našem e-shopu poskytujeme zákazníkům věrnostní body, dopravu zdarma nad 100 EUR a rychlé dodání, nakolik jsme výrobcem produktů.

odborní poradenství

Odborné poradenství

Našim produktům rozumíme a proto vám umíme nabídnout odborné informace a poradenství v článcích, recenzích a videích. Samozřejmě vám radi zodpovíme na vaše dotazy spojené s užíváním našich výrobků tak, aby ste byli maximálně spokojeni.

Kompava Sponzoring

Naše výrobky používají profesionální i hobby sportovci  sportovních odvětví, jsou s nimi maximálně spokojeni a důvěřují jim. Sponzorujeme nejen samostatných sportovců - ať už z kulturistiky, silového trojboje, triatlonu, cyklistiky, volejbalu, vodních sportů, ale i sportové kluby.