Omega3 mastné kyseliny - proč užívat? 26. 02. 2015

Při pozorování některých národů (např. Eskymáci) konzumujících ve zvýšené míře rybí maso bylo zjištěno, že některá onemocnění, např. infarkt myokardu, arterioskleróza se vyskytují v daleko menším počtu než u evropské populace. Jinými slovy se dá říci, že strava Eskymáků obsahuje velmi malé množství sacharidů, ale relativně vysoké množství bílkovin a tuků. Zajímavé je, že výskyt srdečních infarktů je u Eskymáků 400x nižší než u ostatních společností. Přišlo se na to, že ve stravě Eskymáků z celkového množství přijatých tuků tvoří omega-3 mastné kyseliny 13 %, v Evropě a Americe jen kolem 1 %.

V čem spočívá tedy jejich téměř zázračný účinek?

Omega-3 kyseliny jsou důležité pro tvorbu tzv. prostaglandinu (látky podobné hormonům produkovaným v těle, které regulují rozšiřování cév, ovlivňují zánětlivé reakce a další důležité procesy). Pokud se prostaglandiny tvoří z omega-6 mastných kyselin, jsou velmi agresivní a jejich příznivé účinky jsou nedostatečné. Naopak prostaglandiny tvořeny z omega-3 mastných kyselin jsou méně agresivní a mají mnohem silnější příznivé účinky.

Důvody, proč užívat Omega-3:

 • podporují imunitní systém (snížení rizika infekcí)
 • snižují hladinu LDL ("špatného") cholesterolu a hladinu triglyceridů
 • snižují riziko kornatění tepen
 • snižují rizika aterosklerotických onemocnění
 • pomáhají snižovat krevní tlak, napomáhají účinnosti některých léků na krevní tlak
 • mají schopnost zpomalovat koagulaci (srážlivost krve), která může vést až ke vzniku krevních sraženin a mrtvici
 • mají pozitivní účinky na místa receptorů inzulínu v buněčných membránách
 • pravidelný a dostatečný přísun omega - 3 pomáhá udržovat správné funkce nervové soustavy, dochází ke zlepšení některých neurologických onemocnění, pomáhají při psychických problémech
 • mají významné protizánětlivé účinky - často slouží při podpůrné léčbě některých onemocnění, po několika měsících jejich užívání se zjistilo snížení ranních ztuhlosti kloubů a na artritidu
 • těhotné ženy by si měly zajistit pravidelnou konzumaci omega - 3 k zajištění vývoje mozku a očí plodu
 • nenasycené mastné kyseliny jsou citlivé na poškození volnými radikály, proto při jejich užívání by měly být užívány současně i antioxidanty

Z hlediska správné výživy je vhodné udržovat správný poměr omega-3 a omega-6 ve prospěch omega-3.

Proč?

V těle jsou přítomny určité látky způsobující zánětlivé procesy. Většinou vznikají z kyseliny arachidonové , která je obsažena v potravinách živočišného původu. Ty jsou enzymaticky ukládány do kloubů a podílejí se na rozvoji zánětu. Látky způsobující záněty lze tlumit i omega - 3 mastnými kyselinami nebo antioxidanty.

Diskuse

Reference a články

Benefity

Výroba splňuje nejpřísnější evropské směrnice - systém řízení jakosti dle ČSN EN ISO 22000:2005 a kontrolní systém HACCP. Při nákupu výrobků v našem e-shopu poskytujeme zákazníkům věrnostní body, dopravu zdarma nad 100 EUR a rychlé dodání, nakolik jsme výrobcem produktů.

Odborné poradenství

Našim produktům rozumíme a proto vám umíme nabídnout odborné informace a poradenství v článcích, recenzích a videích. Samozřejmě vám radi zodpovíme na vaše dotazy spojené s užíváním našich výrobků tak, aby ste byli maximálně spokojeni.

headline-3-obrazek

Kompava Sponzoring

Naše výrobky používají profesionální i hobby sportovci  sportovních odvětví, jsou s nimi maximálně spokojeni a důvěřují jim. Sponzorujeme nejen samostatných sportovců - ať už z kulturistiky, silového trojboje, triatlonu, cyklistiky, volejbalu, vodních sportů, ale i sportové kluby.